Ünlü finans danışmanı: Bitcoin’in sonu Tumblr’a benzeyecek

Amerikalı finans danışmanı Ed Butowsky, Bitcoin'in sonunun 2013 yılında 1.1 milyar dolara satın alınıp geçtiğimiz günlerde 3 milyon dolara satılan Tumblr gibi olacağını söyledi.

Çoğu defa dev şirketlerin devasa paralarla bazı sosyal medya platformlarını satın aldıkları ve daha sonra bunları zararına elden çıkarmak zorunda kaldıkları yaşandı ve görüldü.

Sosyal medya mezarlığı

News Corp. tarafından 580 milyon dolara satın alınan MySpace 35 milyon dolara satılırken 30 milyon dolara alınan Vine şu anda adeta ölü durumda. Yine OpenTable’ı 2.6 milyar dolara satın alan Booking Holdings de bu yatırımından büyük ölçüde zarar etti.

Bu sosyal medya platformlarına son örnek de Tumblr oldu. 2013 yılında Yahoo tarafından 1.1 milyar dolara satın alınan Tumblr, birkaç gün önce 3 milyon dolara başka bir şirkete satıldı.

Peki bu nasıl oluyor?

“Bitcoin sahipleri bu şirketlerden daha akıllı değiller”

CCN’ye konuşan Chapwood Capital Investments’ın yönetici ortağı ve ünlü Amerikalı finans danışmanı Ed Butowsky’ye göre, dünyanın en akıllı insanları genellikle zamanla dünyanın en aptal insanlarına dönüşüyorlar ve bunun bir sebebi var.

Butowsky’ye göre, buna “Dunning-Kruger Sendromu” deniyor. Yani, insanlar gerçekte olduklarından daha akıllı ve daha yetenekli olduklarını düşünüyorlar. Bu insanlar çok büyük bir yanlışla karşılaştıklarında bile asla hata yaptıklarını kabullenmiyor ve bu yüzden de asla bir şeyler öğrenemiyorlar.

Milyarlarca dolar servete sahip şirketlerin bir parçası olanların da bu sendromdan vareste olmadıklarını belirten Butowsky, şunları söylüyor:

“Bu aptallığı yıllardan beri görüyoruz. 17. yüzyılda Hollanda’daki lale çılgınlığında, 2000’li yıllardaki dot-com balonunda, 2008 Mortgage Krizi’nden az önceki yıllarda…”

“Bitcoin bir sonraki Tumblr”

Tumblr felaketinin ona Bitcoin‘i andırdığını dile getiren Ed Butowsky, diğer benzer örneklerin yanı sıra Tumblr örneğinin çok temel bir yatırım ilkesini gözler önüne serdiğini belirterek şöyle konuştu:

“Dünyanın en zeki insanları bile coşku ve heyecanla kandırıldı ve bir varlığın gerçek değerini gözlerinde büyüttüler. Tıpkı Tumblr gibi Bitcoin de işin sonunda değersiz olacak, çünkü değeri bir hiç.”

Ayrıca Butowsky, sözlerinin fiyat sıfıra gitmeden önce daha fazla yükselmeyeceği anlamına gelmediğini de belirtti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl