365 bin dolarlık Bitcoin soygununa sopa ve hapis cezası

Singapur'da Bitcoin alım-satım işlemlerinde aracılık yapan 3 kişinin 2018 yılında planladığı soygun başarılı oldu ancak polis çok kısa sürede bu kişileri yakaladı. Suçunu itiraf eden bir kişiye ise mahkemeden hapis cezasının yanında sopa cezası da verildi.

Singapur’un çok satan gazetelerinden The Straits Times’a göre, Mohd Abdul Rahman Mohamad ve Syed Mokhtar Syed Yusope adındaki iki kişiyle beraber 2018’de bir soyguna karıştığını itiraf eden 29 yaşındaki Jaromel Gee Ming Li’ye 3 yıl hapis ve 12 sopa vuruşu cezası verildi. Abdul Rahman’ın davası devam ederken Mokhtar da suçunu itiraf etmişti.

Gee ve Abdul Rahman, Bitcoin almak isteyen kişilere aracılık edip, işlemlerin yapılmasını sağlıyor ve her geçen gün daha çok kişiye bu hizmeti sunuyordu. Sonunda potansiyel alıcılar daha büyük paralarla bu kişilere gelmeye başladılar.

2018’de ise ikili, kendilerine geleceklerini bildikleri bazı kişilerden parayı alıp, işlemleri gerçekleştirmeme kararı aldılar!

Yanında 365 bin dolarla geldi!

8 Nisan 2018 tarihinde Malezyalı Pang Joon Hau, yanında 365 bin dolarla Bitcoin alma amacıyla Singapur’daydı.

Bir Bitcoin yatırımcısıyla birlikte otelde kalan Hau’nun şehre geldiğini ve Bitcoin alma niyetinde olduğunu öğrenen Gee, arkadaşı Rahman’dan soygun için bir kişi daha bulmasını istedi.

Daha sonra bu 5 kişi otelde buluştular ve olanlar oldu.

2 günde yakalandı

3. kişi olarak gelen Mokhtar ve Rahman diğerlerine saldırdılar ve 365 bin dolarlık çantayı aldılar. Mokhtar yardımlarından ötürü arkadaşlarından 10 bin dolar aldı ancak Gee hiç para alamadı çünkü Abdul Rahman iki gün sonra polisler tarafından yakalandı. Gee de 18 Nisan’da yakalandı. Ancak mahkemede Gee’nin soygunda nasıl bir teşebbüsü olduğu konusu açıklanmadı. Abdul Rahman’ın eşi de paraları alıp sakladığı için mahkemedeydi ve o da suçunu itiraf etti.

Soygun esnasında çalınan eşyalardan biri de 45 bin dolarlık Rolex saatti. Bir miktar paraları ve bu saati sakladığı belirtilen bir kişi de ilk başta polise yalan ifade vermesine rağmen daha sonra mahkemede suçunu itraf etti. Bu kişi de çalıntı malı saklama suçundan dolayı 5 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya…

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl