Bitcoin ve kripto paralara SPK denetimi geliyor

Bitcoin ve diğer kripto paralarda yatırımcı haklarının net olmaması ve onların haklarını koruyacak yasal düzenlemelerin bulunmayışının kamu otoritelerini endişelendirdiği, gelen talep üzerine SPK'nın kripto paralara ve aracılık edenlere yönelik inceleme ve düzenleme yapmak amacıyla harekete geçtiği belirtiliyor.

Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) Bitcoin başta olmak üzere kripto paralara karşı gözetim, denetim ve düzenleme için harekete geçtiği bildiriliyor.

Hürriyet‘te yer alan habere göre, kamu otoriteleri Türkiye’de kripto paralara konusunda herhangi bir yasal altyapı ve düzenlemenin bulunmayışından dolayı endişelerini dile getirip SPK’nın denetim ve düzenleme yapmasını istedi. Kamu otoritelerinden gelen talep üzerine SPK’nin yeni yıl ile beraber çalışmalarına hızla başladığı öğrenildi.

Konuya yakın bir yetkiliye dayandırılan haberde, Türkiye’de yaklaşık 1 milyon yatırımcısı olduğu tahmin edilen kripto paralara ilişkin risklerin biriktiği, bunun önüne geçmek ve olası mağduriyetleri engellemek üzere kripto paralara ve aracılık edenlere yönelik inceleme ve düzenleme yapılmasına karar verildiği kaydedildi.

2019 yılı kripto paralarda regülasyon adımlarının atılmaya başlandığı yıl olurken 2020’nin bunun hızlanacağı yıl olacağı öngörülüyordu. Dünya çapında birçok ülke kripto paralara ilişkin yasal mevzuatlar üzerine çalışma yapıyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl