Bitcoin spot ETF’leri 2.7 trilyon dolarlık borsaya da geliyor

ABD'de 10 Ocak günü kabul edilen ve o günden bu yana 50 milyar dolardan fazla yatırım alan Bitcoin spot ETF'leri, şimdi de Avustralya'nın en büyük hisse senedi borsası olan ASX'e geliyor. Kaynaklar, ETF'lerin bu sene sonu ASX'te listelenmesini beklediklerini dile getirdiler.

Bitcoin spot ETF’lerine Avustralya’nın en büyük hisse senedi borsası olan ASX de kayıtsız kalamamış gözüküyor. ABD medyasından Bloomberg’ün haberine göre, 2.7 trilyon dolarlık ASX borsası bu yıl sonu, birçok Bitcoin spot ETF’ini listeleyecek.

Yeni başvurular da geliyor

Bilindiği üzere Avustralya’da 2022 yılından bu yana Bitcoin ve Ether spot ETF’leri CBOE Avustralya borsası üzerinden alınıp satılabiliyor. Ülkede şu anda sadece Global X 21Shares şirketinin Bitcoin ve Ethereum ETF’leri mevcut… Ancak son dönemde, içerisinde VanEck’in de dahil olduğu bazı firmalar yeni Bitcoin spot ETF başvurularında da bulunmuşlardı. Şirketler arasında Avustralya merkezli BetaShares ve DigitalX de var.

ASX borsası, ülkede hisse senetleri piyasasının yaklaşık %80’ini yönetiyor. İşlemlerin büyük bölümü bu borsa üzerinden yürüyor. Dolayısıyla, Bitcoin spot ETF’lerinin ASX’e gelmesi, bu alana çok büyük bir likidite kaymasını sağlayacak.

Konuyla ilgili The Block’a konuşan bir ASX sözcüsü ise, “ETF çıkaran ve çıkaracak olan bazı şirketlerle görüşmelerimiz sürüyor” demekle yetindi ve detay vermedi.

ABD’de 11 Ocak’ta işleme açılan Bitcoin spot ETF’leri toplamda 53 milyar dolar yatırım aldılar. Bitcoin ve Ether spot ETF’leri yarın da Hong Kong’da listelenemeye başlayacaklar.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl