SEC, Bitcoin ETF kararlarını ne zaman açıklayacak? Analist saat verdi

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) X hesabının hack'lenmesi ve sahte bir onay haberi paylaşılması gündemde bomba etkisi yaratırken, bugün ise ARK Invest konusunda verilecek son karar günü olarak önplana çıkıyor. Kripto para yatırımcıları artık saatleri sayarken, kararın TSİ gece yarısına sarkabileceği ifade ediliyor.

SEC’nin sahte ETF onay haberi paylaşması Bitcoin fiyatında sert hareketlerin görülmesine yol açtı. İlk etapta, son 19 ayın en yüksek seviyesi olan 47.900 dolara çıkan Bitcoin, haberin sahte olmasının anlaşılmasıyla 45.100 dolara kadar indi. Tüm bunlar yaşanırken, 1 saat içinde ise türev işlemlerde 50 milyon dolarlık pozisyon tasfiye oldu.

Saat 00.00 ilâ 01.00 arası bekleniyor

Finans dünyası ise bugüne kilitlenmiş durumda… SEC’nin ARK Invest-21Shares ortaklığında çıkarılacak olan ETF için bugün son kararını vermesi gerekiyor. Kurum bir erteleme kararı veremez. Peki dün gece yaşanan skandal olayının ardından, yatırımcılar bugün hangi saati bekleyecekler?

Bloomberg’in ETF analisti olan Eric Balchunas, kararın ABD’nin doğu bölgesi saatiyle 16-17 arasında açıklanmasını beklediğini ifade etti. Dolayısıyla kararın TSİ 00.00 ilâ 01.00 arasında açıklanması bekleniyor. Balchunas ayrıca ETF ürünlerinin de yarın işleme açılmasına kesin gözüyle bakıyor.

Bitcoin’de yükseliş tartışması

Uzmanlar ayrıca kararın açıklanmasının ardından Bitcoin’de yükseliş yaşanıp yaşanmayacağı kousunda da ayrılıyor. Bazı analistler, “Haberi sat” görüşünün hakim olduğunu ve onay gelir gelmez bir düşüşün yaşanabileceğini belirtirlerken, bazıları ise spot ETF kabulünün öneminden ötürü Bitcoin’in kısa sürede 50 bin dolar üzerine çıkabileceği yönünde yorum yapıyorlar.

Bitcoin haberin yazıldığı dakikalarda yaklaşık 45.900 dolar civarında işlem görüyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl