Morgan Stanley: Bitcoin’in gerçek değeri 0 olabilir

Dev yatırım bankası Morgan Stanley’in analistlerinden James Faucette ve ekibi, müşterilerine Bitcoin‘in gerçek değerinin 0$ olabileceğini öne süren bir araştırma notu gönderdi. Gönderilen notta Bitcoin’le ilgili herhangi bir fiyat hedefinden bahsedilmedi fakat kripto para birimine bir değer atfetmenin neden zor olduğunu anlattı. Bitcoin’in bir para birimi veya altın gibi olmadığını, bununla birlikte ölçeklendirme zorluğu bulunduğunu belirten Faucette, notta şu ifadeleri kullandı: – Bitcoin para birimi gibi değerlendirilebilir mi? Hayır. Bitcoin’le ilişkili faiz oranı bulunmuyor. – Dijital altın gibi mi? Olabilir....

Dev yatırım bankası Morgan Stanley’in analistlerinden James Faucette ve ekibi, müşterilerine Bitcoin‘in gerçek değerinin 0$ olabileceğini öne süren bir araştırma notu gönderdi.

Gönderilen notta Bitcoin’le ilgili herhangi bir fiyat hedefinden bahsedilmedi fakat kripto para birimine bir değer atfetmenin neden zor olduğunu anlattı.

Bitcoin’in bir para birimi veya altın gibi olmadığını, bununla birlikte ölçeklendirme zorluğu bulunduğunu belirten Faucette, notta şu ifadeleri kullandı:

– Bitcoin para birimi gibi değerlendirilebilir mi? Hayır. Bitcoin’le ilişkili faiz oranı bulunmuyor.

– Dijital altın gibi mi? Olabilir. Altının elektronikte ve mücevheratta kullanıldığı gibi hiçbir özel kullanımı yok. Ama yatırımcılar ona biraz değer atfediyor gibi görünüyor.

– Bir ödeme ağı mıdır? Evet ama ölçeklendirme güçlüğü çekiyor ve bir işlem ücreti talep etmiyor.*

– Bitcoin’in günlük ticaret hacmi son 30 gün için 3 milyar Dolar. Bu rakam Forex piyasasında 5.4 trilyon Dolar.

– Tahmini günlük alışveriş hacmi 300 milyon Dolar’ın altında. Bu rakam Visa için 17 milyar Dolar.

Faucette, ayrıca Bitcoin kabul eden online satıcıların sayısının giderek azaldığını destekleyen bir de grafik paylaştı ve “Kimse ödeme için bu teknolojiyi kabul etmezse değeri 0 olur” iddiasında bulundu.

Elbette Bitcoin, mal satın almak için kullanılmasa bile itibari para birimi için hala büyük oranda kullanılabilir.

*Çoğu madenci işlemler için ücret talep ediyor. Faucette’nin bunu neden yazdığı açık değil.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl