9 milyar Dolar’lık ödeme sağlayıcısı Stripe, Bitcoin desteğini sonlandırıyor

9 milyar Dolar’lık değerlemeye sahip ödeme hizmeti sağlayıcısı Stripe, resmen Bitcoin entegrasyonunu azalttığını açıkladı. Stripe kullanıcıları, önümüzdeki üç ay boyunca Bitcoin ödemelerinden çekilmeye teşvik edilecek. Bu sürenin ardından artık Bitcoin kabul görmeyecek. Stripe, Bitcoin’i sisteme 2015 yılında eklemiş ve platformu kullanan tüm satıcıların Bitcoin ödemeleri almalarına izin vermişti. Zamanla yüksek ücretler ve yavaş işlem onayları ağı aksattı. Şirket Bitcoin’i terk etmelerinin gerekçesi olarak onaylama sürelerini ve yüksek ücretleri gösteriyor: “Bitcoin ödemeler için daha az faydalı olmaya başladı. İşlem onay süreleri önemli...

9 milyar Dolar’lık değerlemeye sahip ödeme hizmeti sağlayıcısı Stripe, resmen Bitcoin entegrasyonunu azalttığını açıkladı. Stripe kullanıcıları, önümüzdeki üç ay boyunca Bitcoin ödemelerinden çekilmeye teşvik edilecek. Bu sürenin ardından artık Bitcoin kabul görmeyecek.

Stripe, Bitcoin’i sisteme 2015 yılında eklemiş ve platformu kullanan tüm satıcıların Bitcoin ödemeleri almalarına izin vermişti. Zamanla yüksek ücretler ve yavaş işlem onayları ağı aksattı.

Şirket Bitcoin’i terk etmelerinin gerekçesi olarak onaylama sürelerini ve yüksek ücretleri gösteriyor:

“Bitcoin ödemeler için daha az faydalı olmaya başladı. İşlem onay süreleri önemli ölçüde arttı; bu da itibari para cinsinden işlemlerin başarısızlık oranının yükselmesine yol açtı. Dahası komisyonlar çok arttı. Normal bir Bitcoin işlemi için onlarca dolarlık bir ücret alınıyor, bu da Bitcoin işlemlerini banka transferleri kadar pahalı yapıyor.”

‘Bitcoin bir varlıktır’

Stripe, kripto para birimleri konusunda iyimser ancak şirket Bitcoin’i bir ödeme ağından çok bir varlık olarak görüyor:

“Bitcoin son bir iki yıl içerisinde blok boyutu limitlere ulaştıkça bir değişim aracı olmaktan çok bir varlık tanımına daha uygun hale geldi.”

Son olarak şirket, gelecekte Bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak yeniden düşünme konusunda açık kapı bıraktı:

“Bitcoin’i daha hızlı bir hale getirmesi gündemde olan Lightning Network ve diğer çözümlerle yakından ilgileniyoruz. Bitcoin, gelecekte tekrar ödemeler için kullanılabilir olabilir.”

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl