Bitcoin’e “süper emtia” diyen Kraken yöneticisinden sansasyonel Bitcoin iddiası

Bitcoin'i "süper emtia" olarak tanımlayan Kraken'ın yöneticisi, lider kripto para ile ilgili heyecan yaratan bir iddiada bulundu.

Önde gelen kripto para borsalarından Kraken’in İş Geliştirme Müdürü Dan Held, yayınladığı yeni bir blog yazısında, Bitcoin’i “süper emtia” olarak adlandırdı.

Bitcoin‘in enerji kullanımının savurgan olduğu fikrine karşı çıkan yönetici, kripto paranın yoğun enerji tüketimine yol açan proof-of-work (PoW) mekanizmasını savunuyor.

Held, “Hayatımızdaki her şey enerjinin fiyatı ile yakından ilgilidir. Suyu arıtmak enerji gerektirir. Ürün taşımak enerji gerektirir. Ürün üretmek enerji gerektirir. Yemek pişirmek enerji gerektirir. Buzdolapları ve derin dondurucular enerji gerektirir. Serbest bir piyasada, herhangi br malın maliyeti büyük ölçüde bu malın üretiminde kullanılan enerjiyi yansıtır. Serbest piyasalar, en düşük fiyatlı ürünleri teşvik ettiklerinden herhangi bir malın üretiminde enerji kullanımı minimize edilir. Mal ve hizmet üretmek için gereken işin temsili olan para da depolanmış enerji olarak görülebilir.” diyor.

Held, devamında “PoW kodla değil, fizikle alakalı bir şey. Bitcoin, evrendeki temel emtia olan enerjiden basılan bir süper emtiadır. PoW, elektriği dijital altına dönüştürüyor.” iddiasında bulunuyor.

Held ayrıca, mevcut makro ekonomik ortamda nasıl çalıştığına dair yaygın bir kavrayış olmaksızın yaşayan Bitcoin’in fiyatının önemli ölçüde bastırıldığına inanıyor. Kraken yöneticisi, “Eğer dünyadaki herkes Bitcoin’i ve mevcut makro ortamı anlasaydı Bitcoin’in fiyatı 1-10 milyon dolar arasında olurdu.” ifadelerini kullanıyor.

Bitcoin, haberin yayına girdiği sırada 9040 dolardan işlem görüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl