Bitcoin SV’de kriz: Borsalara “bloke edin” talebi

Bitcoin Satoshi Vision'da (BSV) tek bir madenci, sadece boş blok üreterek ağı tıkadı ve zaman zaman kullanılamaz hale getirdi. Bitcoin SV'nin kâr amacı gütmeyen kuruluşu olan Bitcoin Association, borsalara kötü niyetli madenciye ait cüzdanları bloke etme talebi gönderdi.

Bitcoin Satoshi Vision’da (BSV) bir madenci, ağ üzerinde krize yol açtı. Kimliği bilinmeyen madenci, hash rate’in yüzde 80’inden fazlasını tek başına devraldı.

Söz konusu madenci, Bitcoin’in mucidi olduğunu iddia eden Avustralyalı bilgisayar mühendisi Craig Wright’ın, Norveç’te Hodlonaut’a karşı açtığı hakaret davasından üç gün önce, yani 9 Eylül’den bu yana, yaklaşık 450 bin dolar değerinde 9 binden fazla BSV coin topladı. Bilindiği üzere Bitcoin Satoshi Vision, Bitcoin Cash gibi Bitcoin’den hard fork yolu ile kopyalanarak oluşturulan bir blok zinciri.

“Tuhaf bir ele geçirme olayı”

Söz konusu kişinin madenciliğe başlamadan önce hash rate’in sabit olması sebebiyle bu ele geçirme olayının tuhaf olduğu yorumlanıyor. Ayrıca, herhangi bir işlem yapılmadan ve sadece 254 byte’lık boş blokların madenciliğinin yapılmasıyla zincirin zaman zaman kullanılamaz hale geldiği bildiriliyor.

Borsalara “engelleyin” talebi

Bitcoin SV’nin kâr amacı gütmeyen kuruluşu olan İsviçre merkezli Bitcoin Association’ın madenciler ve borsalardan bugün erken saatlerde söz konusu madencinin elde ettiği blok ödüllerini dondurmalarını istedi. Açıklamada, “Bu kötü niyetli madenciyle ilişkili tüm blok ödüllerini dondurmak üzere borsa ve madencilerle iletişime geçiyoruz ve sorumlu kişi/kuruluşlara karşı suç duyurusunda bulunacağız.” denildi. Ayrıca madencinin 2020’den beri Bitcoin SV madenciliği yaptığını, bu yılın haziran ayı öncesine kadar dürüst bir madenci olarak davrandığı kaydedildi. Haziran ayında ise ilgili madencinin bir dizi şüpheli davranışları tespit edildiği kaydedildi.

Öte yandan BSV’nin fiyatı, yaşananlar karşısında sabit kaldı. Yaklaşık 1 milyar dolarlık piyasa değeriyle en büyük 53. kripto para olan BSV, TSİ 22.05’te 49 dolardan işlem görüyor. BSV, zirve seviyesinin ise oldukça gerisinde. Kripto para, geçtiğimiz Nisan ayında 450 dolara kadar çıkmıştı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl