Bitcoin SV’ye %51 saldırısı: Bir düzine blok değiştirildi

Temmuz ayı başında aynı şekilde saldırıya uğrayan Bitcoin SV (BSV) blok zincirine yeni bir yüzde 51 saldırısı daha yapıldı. Hacker’lar, üç gölge blok zinciri yaratarak geri sarma yöntemiyle işlemleri değiştirmeyi başardılar.

Güvenlik açıklarını rutin kontrolleri esnasında analitik veri sağlayıcısı şirket Coin Metrics fark ederken haberin yazıldığı dakikalara kadar ise herhangi bir çifte harcama olup olmadığını belli değil.

Uzmanlar, BSV üzerine devam eden saldırıların ağdaki güvenlik açıkları sebebiyle olduğunu belirtiyorlar. Konuyla ilgili konuşan Coin Metrics ağ verileri ürün yöneticisi Lucas Nuzzi şu ifadeleri kullandı:

“BSV, şu anda çok büyük bir yüzde 51 saldırısı ile karşı karşıya… Dünkü saldırıdan sonra bugün de çok ciddi bir hash gücü serbest bırakıldı. Bir düzineden fazla blok yeniden organize ediliyor ve zincirin oluşturulan 3 versiyonunda da havuzlarda aynı anda madencilik yapılıyor.”

Nuzzi, daha sonra verdiği bir diğer bilgide, saldırının sonlandığını ancak havuzlar arasında hala karışıklık olduğunu bildirdi. Coin Metrics yöneticisi, havuzların farklı blok numaralarında madencilik yaptığını aktardı.

Fiyatın düşmemesi dikkat çekiyor

Saldırının ardından borsaların BSV’yi listeden çıkarma olasılığı bulunurken, bu olaya rağmen BSV fiyatınında ciddi bir düşüş yaşanmaması da dikkat çekti. Coin’in fiyatında sadece yüzde 3’lük bir düşüş yaşandı ve şu anda fiyat 139 dolardan işlem görüyor.

Bilindiği üzere “Bitcoin Satoshi Vision” yani BSV’nin yaratıcısı olan Craig Wright, Bitcoin’in de yaratıcısının kendisi olduğunu belirtiyor. Wright, Satoshi’nin kendisi olduğunu iddia etmesinin yanısıra Bitcoin White paper’ını yayımlayan internet sitelerine de dava açıyor.

Nisan ayında ilk ödül yarılanmasını yaşayan BSV, o dönem piyasanın da yükseliş içinde olmasıyla 441 dolarlık fiyata kadar yükselmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl