Araştırma şirketinin son raporu: Büyük para kriptoya geliyor, o sene bu sene

Piyasa araştırması şirketi Tabb'in son raporunda büyük kurumsal paranın piyasaya girmek için doğru koşulları beklediği ve o senenin bu sene olacağının umulduğu ifade edildi.

Piyasa araştırması şirketi Tabb’e göre 2018, kurumsal paranın nihayet kripto para piyasasına gireceği yıl olabilir.

CNBC’nin haberine göre şirketin kıdemli analisti Monica Summerville ve meslektaşlarının yazdığı raporda, “Eğer 2017 yılı kripto paraların ana akım haline geldiği yılsa 2018 de kesinlikle kurumsal paranın girdiği yıl olacak şekilde şekilleniyor.” ifadeleri yer aldı.

Kripto para yatırımcıları, kurumsal paranın kripto para piyasasına girmesini bekliyorlar. Pek çok kişi bunun için Aralık ayında ABD’deki büyük borsalarda Bitcoin vadelilerinin işlem görmesini beklemişti fakat o zamandan bu yana Bitcoin, değerinin yarısından fazlasını kaybetmiş durumda.

CoinMarketCap verilerine göre kripto para piyasasının toplam değeri, Ocak ayındaki 800 milyar dolarlık zirveden 400 milyar dolarlara düşmüş halde.

Raporda kurumların kripto para piyasasına katılmalarına engel olarak 3 unsur gösterildi. Bunlar düzenleyici belirsizlik, piyasa altyapısının ve kurumsal düzeyde veri kaynaklarının eksikliği şeklinde belirtildi.

Analistler raporda şu an 5 trilyon dolarlık spot döviz piyasasının erken dönemleriyle bir kıyaslama yaptıklarını belirterek bu durumun kurumsal ticaret hacminin çoğunun günlük hacmi 150 milyar dolar ile 30 milyar dolar arasında değişen tezgah üstü işlemlere ittiğini söyledi.

Analistler ayrıca, “Söylentilere göre büyük kurumsal para, piyasaya girmek için doğru koşulları bekliyor ve o senenin bu sene olacağı umuluyor.” notunu düştü.

Raporda ifade edildiği gibi para yöneticilerinin ve dünyanın en büyük finansal güçlerinin kripto para alanında aktif olarak yer alacağı yıl 2018 olabilir. Yıl başından bu yana yaşanan gelişmelere şöyle bir göz atıldığında bu gerçek tüm çıplaklığıyla görülebiliyor. Rockefeller ve Soros gibi büyük sermayedarların kripto para yatırımlarına başlayacağı haberinin büyük manşetlerle medyada yer almasının yanı sıra dünyanın en büyük borsası New York Borsası’nın ana şirketinin halihazırda bir Bitcoin borsası geliştirmesi, Goldman Sachs’ın Bitcoin’de vadeli işlemlere başlayacak oluşu, Nasdaq’ın bir kripto para borsası olmayı düşünebileceğini açıklaması ve daha birçok gelişme bunun işareti gibi.

Ek olarak 2018 yılında düzenleyici belirsizliklerin kısmen ortadan kalması öngörülüyor. İlk adım geçtiğimiz aylarda yapılan G20 toplantılarıyla atılmıştı. Yaz aylarında ise G20 ülkelerinin yapacağı diğer zirvelerle birlikte düzenleyici çerçevenin netleşeceği düşünülüyor. Kurumsal paranın kripto alanında yer almasına engel olarak gösterilen bir başka unsur da piyasa altyapısının yetersizliği. Bu da New York Borsası tarafından çözüme kavuşturuluyor. Ayrıca Coinbase gibi dünyanın mevcut en büyük borsaları da kurumsal yatırımcıyı çekebilmek için çalışma halinde.

→ HTC BU YIL BİR BLOCKCHAIN TELEFONU ÇIKARACAK

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl