Bitcoin’in geleceğine dair cesur tahminlere sahip 4 yatırımcı

Bitcoin şu anda 8 bin 900 dolar seviyesinde seyrediyor fakat kimileri Bitcoin'in çok uzak olmayan bir gelecekte daha da yükseleceğini öngörüyor. Bu tahmini yapanlardan bazıları finans ve teknoloji alanlarda etkileyici geçmişlerle dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz yıl Bitcoin, 2017 yılın başında 1000 dolarken 17 Aralık’ta 20 bin dolara kadar yükseldi. Kısa bir süre sonra Bitcoin, bir ayı piyasasına girdi ve 20 bin dolar seviyesinden 5 bin 900 dolar kadar geriledi. Google Trends’e göre ilgi, zirveyi görmesinin ardından sürekli düşüş gösterdi.

Bununla birlikte ayı piyasaları genellikle sonsuza dek sürmez. Er ya da geç halkın ilgisini çeken ve Bitcoin fiyatının yükselmesine neden olan bir şeyler olur. Örneğin kurumsal yatırımcılar bu yeni varlık sınıfında her zamankinden daha fazla yer almaya başlayabilir.

Bu gibi ayı piyasaları uzun vadeli yatırımcıların bir varlığı biriktirmeye başlaması için iyi zamanlar olma eğilimindedir. Bitcoin şu anda 8 bin 900 dolar seviyesinde seyrediyor fakat kimileri Bitcoin’in çok uzak olmayan bir gelecekte daha da yükseleceğini öngörüyor. Bu tahmini yapanlardan bazıları finans ve teknoloji alanlarda etkileyici geçmişlerle dikkat çekiyor. Aralarından birkaçı daha önce gerçekleşen cesur tahminlerde bulunmuşlardı.

Bu isimlerden dördüne bakalım:

1- Chamath Palihapitiya

Tahmini: Bitcoin, 2020 veya 2021’e kadar 100 bin dolar, 2037’ye kadar 1 milyon dolar olacak

Chamath Palihapitiya, Facebook‘ta yöneticilik yapan bir isim. 2012 yılında Microsoft tarafından satın alınan Box ve Yammer gibi şirketlere yatırım yapan girişim sermayesi şirketi Social Capital’i kurdu.

Aynı zamanda NBA takımlarından Golden State Warriors’un da sahibi.

Palihapitiya, Bitcoin’i 100 dolarken satın aldı. Ekim 2013’te Bitcoin, 200 dolardan işlem görmeye başladığında 5 milyon dolarlık Bitcoin’i vardı.

Palihapitiya, yine de Bitcoin’in çok daha fazla değer kazanacağını tahmin ediyor. 12 Aralık’ta Bitcoin’in 3-4 yıl içinde 100 bin dolar ve 20 yıl içinde ise 1 milyon dolarlık bir fiyat elde edeceğini söyledi

2- Tim Draper

Tahmini: Bitcoin, 2020’ye kadar 250 bin dolar olacak

Tim Draper, internet şirketlerine erken dönemde yatırım yapan bir isim. 1985 yılında Skype, Hotmail, Tesla, SpaceX ve Baidu’ya yatırım yapan Silikon Vadisi girişim sermayesi şirketi Draper Fisher Jurveston’ı kurdu.

Ayrıca kripto para birimlerinin geleceğine de yürekten inanıyor. Geçtiğimiz 12 Nisan’da Draper, Bitcoin’in 2022’ye kadar 250 bin dolarlık bir fiyata ulaşacağını söyledi.

Draper, Bitcoin gibi kripto paraların itibari paralardan farklı olarak bazı politik güçlerin ya da başkalarının kaprislerine bağlı olmadığını ifade etti. Federal Rezerv, Avrupa Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankası gibi merkez bankaları her zaman daha fazla Euro, Yen veya Dolar basabilir. Gerçekten de bunu 2008 yılında yaşanan finansal krizin ardından yaptılar.

Daha fazla dolar basıldığında değeri düşer. Bu Bitcoin’de yapılamaz, çünkü Bitcoin’de bir arz sınırı var ve bu 21 milyon.

Draper, 2014 yılında 19 milyon dolar karşılığında 30 bin Bitcoin aldı. 2014 yılının Eylül ayında Bitcoin fiyatının 3 yıl içinde 10 bin dolara ulaşacağını tahmin etmişti ve bu tahmini tam da dediği gibi gerçekleşti.

3- John McAfee

Tahmini: Bitcoin, 2020’ye kadar 1 milyon dolar olacak

John McAfee, antivirüs yazılımı satan McAfee’yi 1987 yılında kurdu. Başarılı bir siber güvenlik uzmanı ve yazılımcı olmasının yanı sıra kripto paraların açık sözlü bir destekçisi.

McAfee, Temmuz 2017’de Bitcoin’in 2020’nin yıl sonuna kadar 500 bin dolara öngürdü ancak daha sonra bu tahminini Kasım 2017’de 1 milyon dolara çıkardı.

4- James Altucher

Tahmini: Bitcoin, 2020 yılına kadar 1 milyon dolar olacak

Bir girişimci, melek yatırımcı ve fon yöneticisi olan James Altucher, 2007’de daha sonra TheStreet tarafından satın alınan StockPickr’ı kurdu.

McAfee gibi Altucher de Bitcoin’in 2020 yılına kadar 1 milyon dolar olacağını düşünüyor.

Altucher, 2007 yılında Facebook’un 100 milyar dolarlık bir şirket olacağını öngörmüştü. Buna 2012 yılında ulaşan Facebook, bugün ise 450 milyar doların üzerinde bir piyasa değerine sahip.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl