Çarpıcı Bitcoin analizi: Bir sonraki döngüde en az 102 bin dolar

Önde gelen bir kripto para analisti, tarihsel örnekleri ortaya koyarak en büyük kripto para Bitcoin'in en az 102 bin dolara ulaşabileceğini, 336 bin doların da mümkün olduğunu iddia etti.

Bitcoin, 2018 yılının başlarından bu yana düşmesiyle beraber en iddialı spekülatörleri bile korkutacak kadar kayıplar yaşarken bir yandan ana akım medya da en büyük kripto paranın öldüğünü ileri sürdü.

Geçen yıl boyunca ana akım medya haberlerinde her düşüş döneminde olduğu gibi Bitcoin’in öldüğü iddiaları manşetleri süsledi ve bu haberler zaman zaman yine ortaya çıkmaya devam ediyor.

Bitcoin Trader Group’un kurucusu ve Twitter’ın önde gelen kripto para analistlerinden biri olan Scarface, Bitcoin’in henüz 15 dolar olduğu 2011’den beri kripto paranın değersiz olduğunu, öleceğini ya da öldüğünü iddia eden haberlerden alıntılar yaparak çarpıcı bir analiz ortaya koydu.

Bu haberlerin biri 2013’te Business Insider’da yayınlanmıştı ve başlığı şöyleydi: “Oyun bitti, Bitcoin.” Haberde, “Balon patladı ve geriye kalan tek şey fiyatın istikrarlı düşüşünü izlemek. Peki şimdi ne olacak? Artık sadece ekonomistlerin hafızalarında kalmış olan Pets.com ve Lehman Brothers gibi çökecek ve yok olacak.” deniyordu.

Analist, bu gibi birkaç örneğin ardından Bitcoin’in yüzde 70’den fazlaki her düşüşünde yeni döngünün zirvesinin önceki zirvelerden 5.1 – 16.89 kat daha yüksek olduğuna dikkat çekti.

Analist daha sonra “Eğer bu tekrar gerçekleşirse bir sonraki tüm zamanların en yüksek seviyesi yaklaşık 102,000 – 336,000 dolar olacak.” yorumunu yaptı.

Aynı fiyat tahmini Lee’den de gelmişti

Geçtiğimiz Aralık ayında dünyanın ilk Bitcoin borsalarından biri olan BTCC’nin kurucusu Bobby Lee de aynı fiyat tahminini yapmıştı. Lee, kripto paranın önce 2,500 dolara, ardından 333,000 dolara çıkacağını iddia etmişti.

Lee, bu tahmini yürütürken Bitcoin’in 2013 yılının Aralık ayında görülen 1,200 dolarlık zirvesini referans alıyor. Bir numaralı kripto para bu zirveyi takip eden 13 ay boyunca yaklaşık yüzde 87.5 oranında düşüş gösterdi ve 2015 yılının Ocak ayında 150 dolar seviyesine geriledi.

BTC, 150 doların ardından ise 2017 yılının Aralık ayına kadar 20,000 dolara ulaştı.

20,000 dolardan yüzde 87.5’lik bir düşüş halinde Bitcoin’in 2,500 dolara gerilemesi gerekiyor. Bu Bitcoin’in şu anki 3,400 dolarlık seviyesinden daha fazla düşmesi anlamına geliyor.

Bitcoin, Lee’nin öngördüğü rallide 333,000 dolara ulaştıktan sonra 2023 yılının Ocak ayında 41,000 dolara düşüyor.


Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir, habere konu şahısların kendi görüşleridir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Yeterli deneyim ve birikime sahip değilseniz bir danışmandan yardım almanız önerilir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Uzmancoin ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Memomix Cevapla

    Bu Lee hödüğü bir şey söylüyorsa tam tersi olacak demektir,inanmayın. Aralık 2018’de 30 bin dolar olacak demişti tutmadı.. Bu tahminler,sadece milleti heyecanlandırıp gaze getirip tavuk gibi yolmak için yapılan yorumlardan başka bir şey değil..