Tahvil getirilerindeki artış Bitcoin’i engelledi

FTX çöküşünden bu yana en kötü haftasını geçiren Bitcoin'e bir darbe de tahvil getirilerinin artmasından geldi. Bu durum, yatırımcıların dip seviyelerden Bitcoin ve diğer kripto paralarda alım yapmalarını engelliyor.

bitcoin (25)

Geçtiğimiz hafta 26 bin doların altına inen ve 25 bin dolar seviyesini ciddi şekilde test etmeye başlayan Bitcoin’de düşüşün nereye kadar olacağı tartışılmaya devam ederken tahvil getirilerindeki artışlar da en büyük kripto paranın yükselişini engelliyor.

Uzun dönemli ABD tahvillerinin alıcısının fazla çıkmaması ve dolayısıyla son yılların en yüksek getiri seviyelerine ulaşmaları, riskli yatırım varlıklarına da yeni bir darbe vurdu.

“Powell sert konuşacak”

Avustralyalı finansal hizmetler şirketi olan IG Australia Pty analistlerinden Tony Sycamore, Powell’ın cuma günkü Jackson Hole konuşmasının önemine değindi ancak Fed başkanından hafif yönde açıklamalar beklemediğini dile getirdi:

“Piyasalar Powell’dan güvercin bir konuşma bekliyor ancak ben sert ve enflasyona karşı şahin kalmaya devam edeceklerini belirteceği bir konuşma bekliyorum. 10 yıllık tahviller bu konuşmanın ardından %4.33’ü de aşacaktır. S&P 500 bundan sonra %2 ilâ %3’lük bir düşüş de yaşayabilir”

Teknik göstergeler 25.700 doların altında kapanışların riskli olduğunu gösterirken, bu anlamda fiyat hareketlerini etkileyecek bir gelişme de SEC-Grayscale davasından gelecek. Son iki duruşmayı boş geçen mahkeme heyetinin cuma günkü duruşmada kararını açıklaması bekleniyor.

Dolayısıyla Powell’ın konuşma yapacağı gün, mahkemenin kararı da açıklanabilir ve Bitcoin’deki volatilite zirve yapabilir.

Öte yandan merkezi borsalardaki spot hacimlerin de ciddi şekilde düştüğü görülüyor Hacim rakamları ekim 2020’den sonraki en düşük seviyesine inmiş durumda…

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl