Bitcoin takibinde ortaya çıktı: 200 bin kişi dolandırıldı

Londra Metropolitan Polisi’nin “İngiltere’nin bugüne kadarki en büyük dolandırıcılık operasyonu” olarak adlandırdığı ve sadece İngiltere’de 200 bin kurbanı olan iSpoof adlı bir dolandırıcılık web sitesinin çökertilmesinin ardından yüzden fazla kişi tutuklandı.

İngiliz basınında yer alan haberlere göre, suçlular iSpoof’u kullanarak kendilerini Barclays, Santander, HSBC, Lloyds, Halifax, First Direct, Natwest, Nationwide ve TSB gibi yasal finans kurumlarının çalışanları olarak tanıttı.

iSpoof, siber suçlulara sağladığı sunucu hizmetiyle telefon numaralarının güvenilir bir kuruluşa ait bir numarayla maskelenmesine imkan verdi. Bu sayede dolandırıcılar, mağdur kişilere bankaları onları arıyormuş gibi göründü. Bu numara sahtekarlığı, dolandırıcıların sosyal mühendislik, kimlik avı ve banka destek ekibi dolandırıcılığı yapmalarına izin verdi, ayrıca banka hesap bilgilerinin ele geçirilmesini de kolaylaştırdı. İnternet sitesi üzerinden sunulan hizmeti alanlar, anonim olarak sahte aramalar yapabiliyor, kaydedilen mesajlar gönderebiliyor ve tek seferlik şifreleri ele geçirebiliyorlardı.

Scotland Yard’ın Siber Suçlar Birimi, bu hafta siteyi çökertmek için ABD ve Ukrayna’daki yetkililer de dahil olmak üzere uluslararası düzeyde iş birliği içinde çalıştı. Polis, suçluların bu operasyondan 20 ay boyunca 3.9 milyon dolar (yaklaşık 3.2 milyon sterlin) kazandığını tahmin ediyor. Öte yandan en az 200 bin kişinin yaklaşık 60 milyon dolar (50 milyon sterlin) dolandırıldığı bildiriliyor.

iSpoof’un web sitesine el konuldu

Bitcoin ile aylık ödemeler…

Dolandırıcılık teknolojisinin ‘hem Android hem de iOS’ta’ çalışmasıyla övünen şirketin, kullanıcıların ücretsiz olarak kaydolabileceğini ve ‘tamamen anonim kalmak’ adına Bitcoin ile aylık ödeme yapabileceğini söylediği bildirildi.

Bitcoin kayıtları izlendi, çember daraltıldı

Haziran 2021’de iSpoof’u araştırmaya başlayan Siber Suçlar Birimi, Bitcoin işlemlerinin izini sürmeyi başardı. iSpoof’un yaklaşık 60 bin kullanıcısı olmasına rağmen soruşturma ekibi, şüphelileri sitede en az 100 sterlinlik Bitcoin harcayan Birleşik Krallık kullanıcılarıyla sınırlandırdı. iSpoof’un hizmetleri için ödeme yapmak üzere kullanılan Bitcoin kayıtlarının izlenmesi, Siber Suç Biriminin ağı daraltmasını sağladı.

Komiser Mark Rowley, “Teknolojinin organize suçlular tarafından istismar edilmesi, 21. yüzyılda kolluk kuvvetlerinin karşılaştığı en büyük zorluklardan biri.” açıklamasında bulundu.

Şüphelilerin bir listesi Hollanda, Avustralya, Fransa ve İrlanda’daki yetkililere verildi, bu da Birleşik Krallık’taki tutuklamaların oralarda da takip edilebileceğini gösteriyor.

Bitcoin Haberleri

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl