Bitcoin’de Taproot aktivasyonu süreci resmen başladı: Sırada ne var?

2017’deki SegWit’ten bu yana Bitcoin’in en büyük güncellemesi olan Taproot aktivasyonu için süreç resmen başlatıldı. Daha önceden planlandığı gibi 1 Mayıs itibari ile Taproot kodu, “Hızlı Deneme” vasıtasıyla etkinleştirilmek için hazır.

Hızlı Deneme, Bitcoin’in hash oranlarının en az yüzde 90’ına sahip madencilerin yükseltme için desteklerini gösterip göstermeyeceklerini anlamak için üç aylık bir deneme süresi… Eğer bu oranda bir destek sağlanırsa, Hızlı Deneme başarılı olacak ve güncelleme, başlangıç sinyalinin verilmesinden sonra 3 ay için kilitlenecek. Bundan sonra ise yine 3 aylık bir süre için Taproot kuralları resmen uygulanacak ve etkinleştirme Kasım ayında gerçekleşecek. Madenciler, bu yükseltme konusunda öncesinden desteklerini ilettiler ve yüzde 90’lık baraja ulaşmakta problem yaşanmayacağı düşünülüyor.

Taproot güncellemesi, Bitcoin blok zincirinde aktarılan ve saklanan veri miktarını azaltacak. İşlem ücreti bir miktar düşecek ve bir bloka daha fazla işlem sığdırılacak. Bu da saniye başına işlem kapasitesini artıracak. Taproot, birkaç yıldır beklenen bir teknolojik geliştirmeydi.

Taproot’la ilgili daha fazla bilgi edinmek için Bitcoin 2140 podcast yayınımızın aşağıdaki bölümünü dinleyebilirsiniz:

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. alper Cevapla

    Nihayet! XLM, XMR, ZEC gibi altcoinlerde işlem ücretleri yok denecek kadar az çünkü, insanlar transfer için neden onlarca dolar ücret ödesinki