Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Bitcoin’de Taproot aktivasyonu Kasım’da gerçekleşebilir

bitcoin-taproot

2017’deki SegWit’ten bu yana Bitcoin’in en büyük güncellemesi olan Taproot aktivasyonu için geliştiriciler ve topluluk üyeleri sonunda bir zaman dilimi belirlediler.

İlk olarak CoinDesk’in aktardığı habere göre Taproot kodu, bu yılın Mayıs ayında “Hızlı Deneme” vasıtasıyla Bitcoin Core istemcisindeki kullanıcıların onu aktifleştirmesi için hazır olabilir. Hızlı Denemenin başarılı olması, güncellemenin Kasım ayında çevrim içi olması anlamına geliyor.

Bitcoin Core geliştricisi Jeremy Rubin, notlarında belirttiği ifadelerde, “1 Mayıs gibi bir hedef belirlendi. 1 hafta sonrası için de başlangıç zamanı… Yönetim kurulu bu konuda fikir birliği sağladı. Eğer başarılı olunursa, 15 Kasım civarı aktivasyon gerçekleşebilir.” dedi.

Hızlı Deneme, Bitcoin’in hash oranlarının en az yüzde 90’ına sahip madencilerin yükseltme için desteklerini gösterip göstermeyeceklerini anlamak için üç aylık bir deneme süresi… Eğer bu oranda bir destek sağlanırsa, Hızlı Deneme başarılı olur ve güncelleme, başlangıç sinyalinin verilmesinden sonra 3 ay için kilitlenmiş olur. Bundan sonra ise yine 3 aylık bir süre için Taproot kuralları resmen uygulanır. Örnek olarak başlangıç olarak 7 Mayıs tarihi belirlendi ve madenciler yeterli oranda destek gösterdiler. O zaman Taproot, 7 Ağustos tarihinde kilitlenmiş olur ve 15 Kasım’da da çevrim içi hale gelir. Başlangıç gecikirse, aktivasyon da gecikir.

7 Mayıs tarihiyle ilgili net bir bilgi olmasa bile, aktivasyonun bu güne yakın bir tarihte olması bekleniyor.

Bilindiği üzere, Bitcoin’in güncellemesinin nasıl ilerleyeceği konusunda hiçbir kişi ya da kuruluş, son söz hakkına sahip olmadığı için, güncelleme parametreleri sürekli değişim halinde. Fikir birliğine varmak ve değişikliklere karar vermek Bitcoin’in dağıtık ve uluslararası topluluğunun vereceği bir karar.

Taproot’la ilgili daha fazla bilgi edinmek için Bitcoin 2140 podcast yayınımızın aşağıdaki bölümünü dinleyebilirsiniz:

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl