100 binden fazla Bitcoin sahibi bir Rus suçlu Tayland’da yakalandı

Tayland polisinin yakaladığı, bir suç örgütünün iki numarası olan Rus vatandaşının 100 binden fazla Bitcoin'i olduğu tespit edildi.

CoinTelegraph’ın Bangkok Post’tan aktardığına göre Tayland polisi, bir siber suç örgütünün iki numarası olduğuna inanılan bir Rus vatandaşını yakaladı.

Sergey Sergeyevich Medvedev adındaki Rus vatandaşının yakalanmasını ABD Federal Soruşturma Bürosu, Tayvan Suç Önleme Birimi’nden talep etti. Bunun üzerine Medvedev, 2 Şubat’ta Bangkok’ta yakalandı.

100 binden fazla Bitcoin ele geçirildi

Bir kaynak, Bangkok Gazetesi’ne verdiği demeçte, Medvedev’in yakalanması sırasında yaklaşık 820 milyon dolarlık 100 binden fazla Bitcoin ele geçirildiğini bildirdi.

İddiaya göre Medvedev, özellikle çalınan kredi kartlarının ve kimliklerin satışının yanı sıra yasa dışı olarak elde edilen devlet belgelerinin yer aldığı bir dark web sitesi olan Infraud’un bir yöneticisi.

İki gün önce ABD Adalet Bakanlığı, Medvedev de dahil olmak üzere Infraud’a katılmakla suçlanan 36 kişiden oluşan bir iddianame hazırladı. İddianame kapsamında 17 farklı ülkeden 13 suçlu yakalandı.

Suçluların yakalanması için ABD, Avustralya, İngiltere, Fransa, İtalya, Kosova, Sırbistan ve Tayland eşzamanlı olarak çalıştı.

Infraud’un Ukraynalı Svyatoslav Bondarek tarafından 2010 yılında kurulduğu tahmin ediliyor. Bondarek’in 2015’te siteden ayrıldığı, onun ayrılışının ardından görevi Medvedev’in devraldığı bildirildi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl