Tayland’ın merkez bankasından bankalara kripto para yasağı

Reuters'ın haberine göre Tayland merkez bankası Bank of Thailand, bankalara kripto para birimleriyle ilgili birtakım yasaklar getiren bir genelge yayınladı.

Reuters’ın haberine göre Tayland merkez bankası Bank of Thailand’ın başkanı Veerathai Santiprabhob, Tayland’daki tüm bankalardan kripto para birimlerinden uzak durmalarını istedi.

Pazartesi günü bir genelge yayınlayan banka, bu genelge kapsamında ülke çapında faaliyet gösteren bankaların kripto para yatırımı ve ticareti yapmalarının yanı sıra kripto para ticareti için borsalar veya platformlar kurma ve bunlara katılmayı yasakladı.

Bunlara ek olarak müşterilerine kripto para yatırımı veya ticareti konularında tavsiyede bulunmamaları ve kredi kartlarıyla kripto para satın almayı yasaklamaları istendi. Birkaç büyük banka, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin fiyatları zirve seviyelerinden oldukça gerilediği için benzer bir kararı geçtiğimiz hafta aldı.

Bank of Thailand, bankalara kripto para birimleriyle ilgili bir dizi yasak getiren genelgede bu yasakların gerekçeleri olarak kripto para birimlerinin yasa dışı faaliyetlerde, terörizm finansmanında ve kara para aklamada kullanılma endişelerini gösterdi. Ayrıca kripto para birimlerinin yasal bir para olmadığı da vurgulandı.

Yasak yok, düzenlenecek

Tayland Maliye Bakanı Apisak Tantivorawong, 7 Şubat’ta hükümetin kripto para ticaretini yasaklamayacağını fakat birtakım yasal düzenlemeler getireceğini bildirdi.

Öte yandan geçtiğimiz yılın Eylül’ünde Tayland’ın Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (Tayland’ın SPK’sı), yatırımcıları ICO’lar kapsamında sahteciliğe karşı koruyacak önlemler getiren düzenlemeleri uygulama konusunda bir istek ortaya koydu.

Buna ek olarak Tayland Merkez Bankası, geçtiğimiz yılın Ağustos ayında Ethereum’un kurucularından Vitalik Buterin ile  Ethereum’u Tayland’ın finans sektörüne entegre etme olasılığı ile ilgili bir toplantı yapmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl