Antonopoulos sıraladı: İşte 2020’de Bitcoin’e karşı en büyük tehditler

Ünlü Bitcoin savunucusu Andreas Antonopoulos, 2020 yılında Bitcoin'e yönelik en büyük tehditleri açıkladı. Antonopoulos, endişelendiği yegane şeyin devletlerin olası saldırıları olduğunu söyledi.

bitcoin

Teknoloji girişimcisi, yazar ve Bitcoin savunucusu Andreas Antonopoulos, Youtube kanalında 2020 ve sonrasında Bitcoin’in varlığını hangi faktörlerin veya küresel olayların ciddi şekilde tehdit edebileceği konusundaki görüşlerini paylaştı.

“Bitcoin %51 saldırısından kurtulur”

Antonopoulos ilk olarak, Bitcoin için en büyük tehlike gözüken % 51 saldırısının belirtildiği kadar korkunç olmadığını söyledi. Kötü niyetli bir grup insanın, ağı bozmak için Bitcoin’in hash oranlarının yüzde 51’ini (ya da daha fazlasını) kontrol altına alma girişiminin çok pahalı ve etkisiz olduğunu belirten Antonopoulos, “Bu tür saldırıların gerçekleştirilmesi çok pahalı bir girişim ve çok ciddi koordinasyon gerektiriyor. Ayrıca yapılan saldırı sonucunda elde edilecek kâr fazla değil ve bu girişimler göreceli olarak, kolaylıkla önlenebilir. Sonuç olarak bu kadar büyük bir maliyet ve işten sonra, bunun ödülü çok küçük olacak. Böyle bir risk şu ana kadar kimse tarafından alınmadı ve bizim de herhangi bir yüzde 51 saldırısı göreceğimizi düşünmüyorum” dedi.

Yüzde 51 saldırısının gerçekleşmesi durumunda Bitcoin’in bundan kurtulacağını ve bu girişimde bulunanların o anda yapacakları çok fazla şey olmadığını belirten Antonopoulos, “İnsanların paralarını çalmaları, konsensüs kurallarını değiştirmeleri ya da geçerli olmayan işlemleri geçerli hale getirmeleri pek de mümkün olmayacak. Bunu da Bitcoin’in merkeziyetsiz yapısına borçluyuz. Çünkü işlemleri geçerli yapan sadece madenciler değil, aynı zamanda node’lar, borsalar ve alıcılar ile satıcılar” şeklinde konuştu.

Büyük bir elektrik kesintisi…

Bitcoin için felaket senaryolarından bahseden Antonopoulos, büyük bir elektrik kesintisinin Bitcoin’e ciddi şekilde zarar vereceğini ancak bankalar ve şu andaki finansal sistemin araçlarının bu felaketten çok daha kötü etkileneceğini söyledi.

Başarılı girişimci, “Dev bir elektrik kesintisinde veya internet ya da elektrik şebekelerine çok ciddi zarar verebilecek bir doğal felaketin sonrasında geri dönen araçların başında Bitcoin gelir” yorumunu yaptı.

Bitcoin, çalışması için internete bağlı olan bir araç değil. Örnek olarak Blockstream’in uydu ağı, işlemlerin yalnızca bir TV uydusu ve akıllı bir cihazla yapılmasını sağlıyor. Konuyla ilgili Antonopoulos, “Bitcoin için sadece bir iletişim aracı gereklidir. Bu, kısa radyo dalgası ya da bir telefon hattı bile olabilir” dedi. Ünlü Bitcoin savunucusu aynı zamanda, madencilik ekipmanlarına virüslerle koordineli bir saldırı yapılırsa da bunun mutlaka sorun yaratacağını ancak düzeltmelerin de çabuk yapılma imkanının olduğunu belirtti.

Endişelendiği tek şey devlet saldırıları

“Hacker’lar ve doğal afetleri ortadan kaldırırsak en büyük tehlike nereden gelebilir?” sorusuna ise Antonopoulos, “Devletler…” cevabını verdi.

Yukarıda da belirttiği gibi Antonopoulos’u endişelendiren tek saldırı, hükumet ya da devletlerden kripto paralara yapılabilecek bir saldırı…

Başarılı girişimci devletlerin kripto paraları yer altına çekmek için vergi konusunu kullanabileceğini belirtti. Antonopoulos, konuyla ilgili olarak şöyle dedi:

“Bu tür saldırıların, devletleri karşısına alamayacak olan orta sınıf insanları ve spekülatörleri Bitcoin kullanmaktan uzaklaştıracağını düşünüyorum”

Dünya üzerindeki insanların yarısından fazlasının totaliter, otoriter ve diktatoriyal rejimlerde yaşadığını iddia eden Antonopoulos, bu ülkelerde kurallara karşı çıkmanın kişilerin hayatına mâl olabileceğini söyledi. Ancak bu yerlerdeki kurallara ve şartlara bakıldığında Bitcoin kullanma/kullanmama kanununu ihlal etmenin de işlenebilecek en hafif suçlardan biri olduğunu yorumunu yaptı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl