Ünlü finans profesörü Forbes’daki köşesinde: Bitcoin’i yaratan teknoloji onu öldürecek

Ünlü finans profesörü Panos Mourdoukoutas, Forbes’daki köşesinde, Bitcoin‘i yaratan teknoloji Blockchain‘in Bitcoin’i en sonunda öldüreceğini ifade etti. Mourdoukoutas’ın yazısı şu şekilde: “Büyük hükümetler ve büyük bankalar Bitcoin’i ezecek ancak öldürmeyeceklerdir ama Bitcoin’i yaratan teknoloji bir gün bunu yapacak. Şüphesiz ki Bitcoin’in arkasındaki Blockchain teknolojisi günlük işlemlere verimlilik ve şeffaflık getirerek kapitalizmi değiştirme potansiyeline sahip. Ulusal para birimlerine alternatif olarak Bitcoin, işlemleri demokratikleştirerek ve iktidarı merkez bankalarından halka kaydırabilir. Bu nedenle daha önceki bir yazımda, “halkın para birimi” olarak adlandırdım. Sorun,...

Ünlü finans profesörü Panos Mourdoukoutas, Forbes’daki köşesinde, Bitcoin‘i yaratan teknoloji Blockchain‘in Bitcoin’i en sonunda öldüreceğini ifade etti.

Mourdoukoutas’ın yazısı şu şekilde:

“Büyük hükümetler ve büyük bankalar Bitcoin’i ezecek ancak öldürmeyeceklerdir ama Bitcoin’i yaratan teknoloji bir gün bunu yapacak.

Şüphesiz ki Bitcoin’in arkasındaki Blockchain teknolojisi günlük işlemlere verimlilik ve şeffaflık getirerek kapitalizmi değiştirme potansiyeline sahip.

Ulusal para birimlerine alternatif olarak Bitcoin, işlemleri demokratikleştirerek ve iktidarı merkez bankalarından halka kaydırabilir.

Bu nedenle daha önceki bir yazımda, “halkın para birimi” olarak adlandırdım.

Sorun, Bitcoin’in ekonomik seçkinler tarafından büyük bir muhalefetle yüzleşmesinin bekleniyor olmasıdır.

Bu teknolojinin gelişmekte olan ülkelerin çoğunun gelişmesine engel olan yolsuzluklarla mücadele etmek için Blockchain teknolojisini kullanma ihtimali nedeniyle yolsuzluklardan fayda sağlayan yerel elitlerin sert direnişine maruz kalması muhtemel.

Ve ulusal para birimlerine alternatif olarak Bitcoin’in kullanımına, halihazırda merkez bankaları ve ticari bankaları tahammülsüz.

Çin hükümetinin son zamanlarda yaptığı gibi merkez bankaları ve bankalar, Bitcoin’e olan talebi azaltmanın yollarını bulabilir, bu Bitcoin yatırımcıları için kötü bir haber.

O halde bir başka temel sorun daha var. Bitcoin’i yaratan teknoloji olan Blockchain, Bitcoin’e karşı rekabet eden türlü kripto para birimleri oluşturmak için kullanılabilir. Örnek vermek gerekirse Ethereum, Litecoin, Ripple gibi… Bu Bitcoin yatırımcıları için kötü olurdu. Daha geniş bir kripto para birimi kaynağı Bitcoin fiyatlarının sert bir şekilde ezilmesini sağlayabilir. Bu da 17. yüzyılda lalelerin farklı çeşitlerinin daha büyük bir arzının lale fiyatlarını ezmesi şeklinde olabilir.

Basitçe ifade etmek gerekirse Bitcoin’i yaratan teknoloji en sonunda onu öldürecektir.”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl