Bitcoin neden düşüyor? 57 bin doların da altına indi

Dün 25 Haziran gününden sonra ilk kez 60 bin doların altına inen Bitcoin'deki sert düşüş hareketi devam ediyor. En büyük kripto para sabah saatlerinde 57 bin doların da altına inerken, toplam kripto para piyasası son 24 saatte 100 milyar dolardan fazla değer kaybetti.

Geçtiğimiz hafta Bitcoin’de başlayan sert düşüş hareketi bu hafta da devam etti. Temmuz ayına 63 bin dolara yükselerek başlayan en büyük kripto para, yükseliş hareketini sürdüremedi. Bitcoin’deki düşüşün altındaki en büyük sebebin ise Mt. Gox’un Bitcoin (ve Bitcoin Cash) dağıtımlarına başlaması olduğu düşünülüyor. Borsa yaklaşık 10 gün önce temmuz başı itibarıyla ödemelere başlayacağını resmen açıklamıştı.

56 bin 900 dolar görüldü

2014’te hack’lenen ve 800 binden fazla Bitcoin çaldıran borsa daha sonra 200 bin adetlik BTC’yi ise bir başka cüzdanda bulmuş ve bu sayede mağdur müşteriler için bir ödeme planı yaratılabilmişti. Senelerdir beklenen planın ise bu hafta hayata geçirilmesi, erken dönem Bitcoin yatırımı yapanların belki de kişi başına onlarca BTC’yi tek seferde ellerinden çıkarmalarına neden oluyor. Bu durum ise Bitcoin’de büyük bir satış baskısı yaratıyor. Bitcoin sabah saatlerinde 56 bin 900 dolara kadar düştü.

Son 24 saatte 260 milyon dolar silindi

Öte yandan vadeli işlemlerde de son 24 saatte 262 milyon dolarlık kripto para pozisyonu tasfiye oldu. Bu rakamın 230 milyon doları uzun pozisyonlardan oluşuyordu. Genel kripto para piyasası ise 24 saatlik süre içerisinde 100 milyar dolardan fazla değer kaybetti. Kripto para piyasasının toplam değeri şu anda 2.28 trilyon dolar civarında bulunuyor.

ABD’de seçim belirsizliği

Düşüşlerdeki ana etkenlerden biri de ABD’de yaklaşan başkanlık seçimlerinde Joe Biden’ın aday olup olmayacağı konusuydu. Biden’ın, geçtiğimiz hafta Donald Trump ile CNN stüdyolarında karşı karşıya gelmesi ve burada sağlık sorunlarının net şekilde görülmesi, Demokrat Parti tarafının da seçimler konusunda moralini bozdu. Bazı Demokrat milletvekilleri Biden’ın yarıştan çekilmesi gerektiğini belirtiyor. Dün akşam saatlerinde ise Beyaz Saray sözcüsü Biden’ın yarıştan çekilmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını, kendisinin de böyle bir düşüncede olmadığını belirtti.

Donald Trump’ın ise bir sağlık sorunu olmasa bile, “sus payı davası” olarak da bilinen davada bir hapis cezası alma ihtimali bulunuyor. Uzmanlar bunun düşük bir ihtimal olduğunu belirtseler de, verilecek bir ceza, Trump’ın oy kaybına neden olabilir.

İşte ABD’deki tüm bu politik belirsizlikler de Bitcoin’deki ve diğer finans piyasalarındaki hareketleri etkiliyor olabilir.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl