bitcoin-madenciligi

Dünyanın en büyük kripto para madenciliği operasyonları bilindiği üzere Çin’de yapılıyor. Son dönemde Kuzey Amerika bölgesi de bu anlamda öne çıksa da Çin hala bir numara. Aynı zamanda Çin’in Sichuan bölgesi de ülkedeki en büyük madencilik işlerinin yapıldığı bölgelerden…

Yerel haber organı 8BTC, Sichuan bölgesindeki dev madencilik çiftliğini ziyaret etti. İşte dev çiftlikten bilgiler ve fotoğraflar…

14 milyon dolarlık çiftlik

Söz konusu madencilik çiftliği BTC.top ve sahibi Jiang Zhuoer… Çiftlik için 100 milyon yuanlık (14 milyon dolar) harcama yapılmış. Her gün 13 Bitcoin üretme kapasitesine sahip.

Çiftlik, hidroelektrik santralinden elektrik üreten bir baraja yakın konumuyla ön plana çıkıyor. Enerjimi dönüşümünden sonra gücün belli bir bölümü de çiftliğe aktarılıyor.

Makinelerin bulunduğu bölüme yakın durduğunuzda çıkan sesin ciddi şekilde rahatsız edici olduğu belirtiliyor.

Kaynak: 8BTC

Soğutmanın önemi çok büyük

Havanın sıcaklığı, operasyonun ve makinelerin ömrünü ciddi şekilde etkiliyor. Makinelerin bulunduğu binalarda görüldüğü gibi dev vantilatörler makineleri soğutma işlevini görüyor. Vantilatörlerin olduğu kısımda hava sıcaklığı 20 derece kadar ancak hemen yanındaki makine bölümü ise adeta fırın gibi…

Çiftlik vergilerinden çevre kasabalara destek

Çiftliğin operasyon ve bakım personeli Wang Chengshun, “Burada çok ciddi bir elektrik kapasitesi var. Saatte 120000 kw’lık elektrik üretilebilir. Yağışlı bir mevsimde çok yüksek elektrik faturaları ödüyoruz, bu da çevre kasabalara vergi olarak geri dönüyor. Onlara çok ciddi katkı sağlıyor” dedi.

Makine dairelerinin içi, kaynak: 8BTC

İşçiler Bitcoin’i bilmiyor

Çiftlikte çalışan işçilerin çoğunun Bitcoin’den haberi bile yok. Ancak bu işlerini dikkatli şekilde yapmalarını ve dolayısıyla da Bitcoin ağının güvenliğini sağlamalarını engellemiyor.

Bitcoin ağının kalbi Sichuan

Ekip, daha sonra ise “Hidroelektrik Tüketim Parkı’nın Blockchain Veri Merkezi Projesi” bölgesine gitti. Buraya yapılan yatırım da 180 milyon yuan (26 milyon dolar). Sichuan’daki en büyük çiftlik olacak bu çiftlik henüz açılmadı ancak operasyonlara başladığında saatte 300 bin kw elektrik üretmesi bekleniyor.

Hidroelektrik Tüketim Parkı’nın özelliği aslında büyük olması değil, elektriğe olan uyumu. Çin’de 2020’de iyice artan hidroelektrik teknolojisi kullanımı Ya’an, Garze ve Leshan bölgelerine de entegre ediliyor.

Birçok madencilik firması Çin’in bu politikayı açıklamasından hemen sonra hidroelektrik enerjisi tüketimiyle çalışan çiftliklere geçmeye başladılar. Sene sonunda saatlik elektrik üretiminin 1 milyon kw’a çıkması bekleniyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Levon Cevapla

    Semih, neşe yavuz bunlar aklımda kalanlar …bitcoin haberlerini nezaman takip etmeye başladım hiç farkında değilim lakin bu konularda yorum yapabiliyorum ve alaylı olmayı seviyorum