Tesla, 272 milyon dolarlık Bitcoin sattığını açıkladı

tesla

Bu yılın başlarında 1.5 milyar dolarlık Bitcoin alımı yapan elektrikli araç üreticisi Tesla, bugün açıklanan ilk çeyrek raporuna göre elinde bulundurduğu Bitcoin’lerin 272 milyon dolarlık bölümünü sattı.

272 milyon dolarlık satış, şirketin 2021 yılı ilk çeyrek kazanç raporunda “dijital varlıkların satışlarından elde edilen gelirler” bölümünde gösterildi.

Bitcoin’lerinin hâlâ büyük bir bölümünü tutmaya devam eden Tesla, 1.5 milyar dolarlık alımı, bu yılın Şubat ayında yapmıştı. Alıma kripto para borsası Coinbase aracılık etmişti.

Öte yandan Tesla, geçtiğimiz ay da Bitcoin ile ödeme kabul etmeye başlamıştı. Buradan elde edilecek Bitcoin’lerin de dolar veya euro gibi itibari para birimine dönüştürülmeyip doğrudan Bitcoin olarak tutulacağı açıklanmıştı.

Elon Musk da konuştu: Kendi Bitcoin’lerimi satmadım

Tesla’nın Bitcoin satışı, birçok tartışmayı beraberinde getirdi. Tüm bu tartışmalar yaşanırken, Twitter’da 2.4 milyon takipçisi bulunan internet fenomeni ve blog yazarı Dave Portnoy, Elon Musk’ı eleştirdi ve “Şimdi ben doğru mu anlıyorum? Elon Musk Bitcoin aldı. Fiyatı yukarı çıkardı. Sonra sattı ve kendine bir servet yarattı.” dedi.

Musk’tan ise Portnoy’a kısa sürede cevap geldi. Tesla kurucusu, “Hayır doğru anlamıyorsun. Ben hiçbir Bitcoin’imi satmadım. Sadece Tesla, bilançoda nakit tutmak yerine alternatif olarak Bitcoin tutarak hızlı şekilde likidite elde edilebileceğini göstermek açısından yüzde 10’luk BTC satışı yaptı” dedi. Musk’ın bu cevabının, binlerce “RT” ve “Fav” alması da dikkat çekti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl