Beklenen Tether davası başladı: Bitcoin nasıl etkilenebilir?

Tether ve Bitfinex'in ana şirketi iFinex'le ilgili bugün New York'ta görülecek olan duruşma başladı. Dava, potansiyel etkilerinden dolayı yakından izleniyor.

Tether ve Bitfinex‘in sahibi olan iFinex‘le ilgili bugün New York’ta görülecek olan ve kripto para piyasasında olumlu ya da olumsuz etki yaratma potansiyeli taşıyan duruşma, birkaç dakika önce (New York saati ile 09.30) başladı.

Bilindiği gibi iFinex ile New York Başsavcılığı (NYAG) arasında Nisan ayından bu yana süregelen bir hukuk mücadelesi var. Başsavcılık, iFinex’in 850 milyon dolarlık kaybı, Tether’ın rezervlerini kullanarak örtbas ettiğini iddia ediyor.

Nisan ayından bu yana New York Başsavcılığı’nın iFinex’e soruşturma açma yetkisinin olup olmadığı hararetli bir biçimde tartışılıyor, çünkü şirket Britanya Virjin Adalarına kayıtlı ve 2018’den beri hiçbir ABD’li müşteriyi kabul etmedi.

Tether, piyasada PAX, USDC, DAI ve TUSD gibi birçok sabit fiyatlı kripto paraya karşın 4 milyar dolarlık piyasa değeriyle tamamının açık ara önünde. Yine Tether’ın işlem hacmi de tüm bunların toplamından 7 kat daha fazla.

iFinex’in davayı kaybetmesi veya aleyhine birtakım gelişmelerin kısa vadede Tether’dan en büyük kripto paraya geçişler nedeniyle Bitcoin’in değerini artırabileceği öngörülüyor. Bununla beraber, böyle bir gelişmenin Bitfinex ve Tether hakkında yeni davalara zemin hazırlayacağı için bu durumdan genel itibari ile kripto para piyasasının olumsuz etkilenmesi yüksek bir ihtimal olarak değerlendiriliyor. iFinex’in lehine gelişmeler ise Bitcoin başta olmak üzere kripto para sektörünün geneli için şüphesiz pozitif olacak.

Bitfinex ve Tether’dan cevap

Bu arada NYAG’nin Bitfinex ve Tether’ın New York’ta yoğun bir şekilde faaliyette bulundukları iddialarıyla ilgili 2 hafta sonra bir açıklama yapan iki kardeş kripto para şirketi, New York müşterilerine yasa dışı yollarla hizmet ettikleri iddilarını reddettiler. Şirketler ayrıca NYAG’nin yetki kapsamını aştığına da dikkat çektiler.


Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir, habere konu şahıs/şirketlerin kendi görüşleridir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Yeterli deneyim ve birikime sahip değilseniz bir danışmandan yardım almanız önerilir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Uzmancoin ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl