Kripto para piyasasında fiyatları pompalamak zorlaşıyor

ABD Doları ile 1:1 oranında desteklendiği söylenen stabil kripto para Tether, eskisi gibi fiyatları pompalamakta işe yaramıyor gibi görünüyor.

Bloomberg’de yer alan habere göre son dönemde 209 milyar dolarlık kripto para piyasasında fiyatları pompalamak zorlaşıyor.

En azından en çok işlem gören dijital varlıklardan biri olan ve aynı zamanda Bitcoin fiyatını manipüle etmek için kullanıldığı öne sürülen Tether’e bakıldığında durum böyle görünüyor. Yalnızca Ağustos ayında yarım milyar dolar yeni Tether yaratıldı. Daha önceleri bu miktarda yaratılan yeni Tether’ler, Bitcoin’de ciddi bir ralliyi başlatabilirken lider kripto para ters istikamette ilerledi ve yüzde 15 düştü.

Teksas Üniversitesi’nden bir profesöre göre Bitcoin’in geçtiğimiz yıl tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı dönemde Tether, Bitcoin fiyatlarını dengelemek ve manipüle etmek için kullanılıyordu.

Tether’le aynı yönetimi paylaşan dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Bitfinex’le Tether hakkındaki sorular, geçtiğimiz yıldan bu yana kripto para piyasasında itiraz konusu oldu.

Şirketin resmi internet sitesine göre bugüne kadar 2.8 milyar dolar Tether üretilmiş. Dijital para genellikle 1 dolar civarında işlem görüyor, çünkü her bir Tether‘in bankada 1 ABD Doları ile desteklenmesi gerekiyor. İlk kez 2015 yılında ticarete başlayan dijital para, yatırımcılar arasında Bitcoin’in volatilitesine karşı stabil bir alternatif olarak kullanılıyor.

Bununla birlikte Chainalysis tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre Tether, daha küçük dijital paraların fiyat hareketlerine de bulaştı. Araştırma makalesine göre geçtiğimiz yıl Tether, zamanın yüzde 85’inde Bitcoin, Ether ve Litecoin’le bağlantılıydı. Fiyat, bu yılın başında düştüğünde bu korelasyon ortalama yüzde 93 oranında geriledi. Ama Ocak ve Haziran’da EOS ve NEO, Tether aracılığıyla yüksek bir korelasyonla korundu.

Makalede, “Büyük kripto paralar için zincir üstü (on-chain) işlem faaliyeti azalırken trader’lar yeni, düşük hacimli kripto paralardan bazılarıyla hâlâ kâr elde etme fırsatları görüyorlar. Düşük hacimli Tether çiftleri için yüksek volatilite tipik bir pompala-boşalt aktivitesi belirtisi. Fiyat manipülasyonunun karakteristiği, belirli bir işlem hacmindeki ani bir artış ve ani bir düşüştür.” deniyor.

Bitfinex ve Tether’in sözcüsü Liam Murphy, konuyla ilgili yorum yapmayı reddetti.

Blockchain verilerine göre Tether, bu ay 515 milyon dolar yeni token yarattı. Tüm bu yeni Tether’ler verilere göre Bitfinex’e gönderildi. Bu, Chainalysis’in iddiasını destekliyor. Chainalysis, “Yaratılan tüm Tether’ler, Tether’in tek direkt müşterisi olan Bitfinex ticaret platformundan geçer.” diyor. Bitfinex’in ardından Tether’lerin yaklaşık yüzde 80’i diğer altı borsaya taşınıyor: Bittrex, Poloniex, Huobi, OKEx, Binance ve Kraken.

Yarım milyar dolardan daha fazla yeni Tether üretilmiş olsa bile henüz Ağustos ayında EOS ile NEO’nun fiyatını etkileyebilmiş değil. 30 Haziran’dan 21 Ağustos’a kadar EOS yüzde 37 oranında düşerken NEO yüzde 44 düştü.

→ PREMIER LİG KULÜBÜ LEICESTER CITY’DEN  BLOCKCHAIN ORTAKLIĞI

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl