TikTok kullanıcıları dikkat: Bitcoin adresleriniz izleniyor olabilir

Geçen hafta çıkarılan iOS 14 geliştirici beta sürümü ile beraber ortaya atılan iddialar, TikTok'un panodaki verileri tek tek okuduğu yönünde. Bu verilere şifreler, Bitcoin adresleri, özel mesajlar ve hesap sıfırlama bağlantıları gibi en hassas bilgiler dahil.

tiktok

Aralarında dünya çapında yüz milyonlarca kullanıcısı olan popüler TikTok uygulaması dahil, pek çok iPhone ve iPad uygulamasının panodaki verileri okuduğu iddia ediliyor.

Skandal, geçen hafta Apple’ın iOS 14 geliştirici beta sürümünü çıkarmasından sonra daha net anlaşıldı. İlk olarak Mart ayında araştırmacılar Tommy Mysk ve Talal Haj Bakry tarafından keşfedilmiş ve bildirilmişti. Ulaşılan bulgulara göre, TikTok ve çok sayıda diğer uygulama iOS ve iPadOS panosundan düzenli olarak veri çağırıyordu.

Bu, TikTok’un panoda bulunan her şeyi görebilmesi demekti. Yani popüler uygulama, Apple kullanıcılarının şifreler, kripto para cüzdan adresleri, hesap sıfırlama bağlantıları ve kişisel mesajlar gibi en hassas verilerine erişebilir.

Aşağıdaki videoda TikTok’un bunu nasıl yaptığı net olarak görülüyor. TikTok, yazılan her kelimeyi tek tek okuyor.

TikTok’tan yapılan açıklamada, yayınlanan güncelleme ile sorunun düzeltildiği ve güncellenmiş sürümün App Store’a onay için gönderildiği ifade edildi ancak akıllardaki soru işaretleri henüz giderilebilmiş değil. Ayrıca uygulamanın Android sürümünde de pano verilerini okuyup okumadığı şimdilik bilinmiyor.

Geçtiğimiz günlerde Hindistan, TikTok dahil 59 Çin menşeili uygulamayı bilgi sızdırdığı gerekçesiyle yasakladı.

Sadece TikTok değil, düzinelerce uygulama var

Son olarak bu kopyalama işlemini sadece TikTok yapmıyor. iOS 14 geliştirici beta sürümünü deneyenler, AccuWeather, AliExpress, Call of Duty Mobile, Fruit Ninja, PUBG Mobile, Hotels.com Google News, Overstock ve Patreon gibi uygulamalarda da aynı durumu gördü.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Cengiz Yanıtla

    Bu TikTok bir yerden sağlam patlak verecek en sonunda, bu uygulamaya hiç bir güvenim yok.