Trump’ın hazırlattığı o bütçe geçerse Bitcoin üzerindeki gözetim daha da artacak

ABD Hazine Bakanlığı'nın yakında kripto para alanı üzerinde çok daha fazla denetim yetkisi elde edebileceği bildiriliyor.

Başkan Donald Trump’ın 2021 ekonomik yılı için hazırlattığı bütçe önerisi geçtiği takdirde ABD Hazine Bakanlığı, kripto alanı üzerinde çok daha fazla denetim yetkisine sahip olabilir.

The Block’ta yer alan habere göre, pazartesi günü yayımlanan 4,8 trilyon dolarlık bütçe, ilk olarak ABD Gizli Servisi’nin; para aklama ve terörizm finansmanı gibi kripto para bağlantılı suçlarla mücadele için tekrar Hazine’ye bağlanmasını öneriyor. Hazine Bakanlığı’na bağlı olarak 1865’te kurulan Gizli Servis özellikle başkanları korumak ve para sahtekarlıklarıyla ilgilenmekle görevliydi. Bu departman 2003 yılında İç Güvenlik Bakanlığı bünyesine alınmıştı.

Bütçeyle ilgili teklifte şöyle denildi:

“Kripto paralar gibi son yıllardaki teknolojik gelişmeler ve uluslararası finans piyasaları arasındaki ilişkiler daha farklı suç örgütlerinin oluşmasına sebep olmuştur. Ülke içindeki dolandırıcılar ve terörizm finansmanıyla elektronik suçlar arasındaki bağlantı daha da güçlenmiştir. Bütçe, ABD Gizli Servisi’nin yeniden Hazine’ye bağlanmasını, bu sayede de soruşturmaların daha etkin olması ve yakın gelecekte karşımıza çıkması muhtemel bazı tehditlere karşı hazırlıklı olmamızın sağlanmasını önermektedir.”

Bu teklifin Trump yönetiminin önceliklerini ortaya koyması açısından önemli bir fikir verdiği ancak kongreden geçmesinin ise düşük bir ihtimal olduğu belirtildi.

Konuyla ilgili olarak pazartesi günü açıklama yapan Hazine Bakanı Steven Mnuchin, “Bütçe, ABD’de güçlü bir ekonominin tahsis edilmesini, yurt dışında ekonomik istikrarın sağlanmasını, ulusal güvenliğin daha güçlü hale gelmesini ve vergi kaynaklarının daha etkin biçimde kullanılmasını öne çıkarıyor” dedi.

Mnuchin, kripto dünyasındaki ‘kötü’lerin köklerinin kazınması için bir süredir sesini yükseltenlerden. Bakan, ulusal güvenlikle ilgili bir konuda yaptığı konuşmada “Kötü niyetlilerin kripto para kullanmasını istemiyoruz. Bizin ilk işimiz bunu engellemek” demişti.

Mnuchin başka bir konuşmasında da konuyla ilgili “Bu konuda çok ciddi regülasyonlar hayata geçirilmeli. Bitcoin ve diğer kripto paraların, İsviçre’deki anonim hesaplar gibi açıkça finansal sisteme risk teşkil edecek duruma gelmesi engellenmeli.” yorumunu yapmıştı.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Halime Cevapla

    Evet.bir.an.once.vakit.kaybetmeden.yasayi.gecirin..ve.uygulamaya.baslayin..tum.dunya.ulkelerini…kontrol.edilmesini.istiyorum.kimler.sahte.islem.yapmissa.agir.ceza.uygulanmasini.istiyorum..derhal.tasari.onaylansin.