Trump’ın Bitcoin tweet’i nasıl yorumlanmalı? “Başarı kilidi açıldı!”

Kripto para sektörünün ileri gelenler, Donald Trump'ın Bitcoin hakkındaki tweet'lerini genel olarak "büyük olay" şeklinde niteledi.

Trump’ın dün Bitcoin ve kripto paralarla alakalı yaptığı açıklama büyük yankı uyandırdı.

ABD Başkanı, Bitcoin’in hayranı olmadığını, kripto paraların uyuşturucu ticareti ve diğer yasa dışı faaliyetlere kolaylık sağladığını söylemişti.

Peki Trump’ın bu açıklamaları nasıl yorumlanmalı?

Kripto para alanının önde gelen isimleri Trump’ın Bitcoin ve kripto paraların bir hayranı olmadığını söylemesini endüstri için “büyük olay” olarak niteledi.

Trump’ın sözleri, ister olumsuz ister olumlu olsun, ABD Başkanı konu hakkında daha önce kamuoyu önünde yorum yapmaktan uzak durduğundan önemli bir psikolojik dönüm noktasıydı.

Kripto para borsası Coinbase’in CEO’su Brian Armstrong’a göre, Trump’ın sert bir dille eleştirme ihtiyacını hissetmesi gerçeği, Bitcoin’in hem küresel güçlerden bağımsız olduğunu hem de onlar tarafından ezilemediği anlatısını besliyor. Armstrong, “Başarı kilidi açıldı! Yıllar önce, büyüyen kripto para kullanımı karşısında tepki gösteren bir ABD Başkanı hayal etmiştim. ‘İlk etapta seni görmezden gelirler, sonra sana gülerler, daha sonra seninle kavga ederler, en sonunda sen kazanırsın.’ 3. adımdayız.” ifadelerini kullandı.

Bazıları ise Google Trends’teki ilgi artışına dikkat çekerek ücretsiz tanıtım için Trump’a teşekkür etti.

Kripto para girişimcisi Simon Dixon, “Tebrikler BTC topluluğu – ABD Başkanı artık bir tweet’e layık olduğumuzu düşünüyor. Bitcoin, ABD Doları cinsinden fiyatlandırılmaya başladığından bu yana ABD Dolar’ndan %23,440,508 daha iyi performans sergiledi.” yorumunu yaptı.

Max Keiser, Trump’ın 2020’de yeniden seçilme şansını geri teptiğini düşünürken eToro’nun kıdemli analisti Mati Greenspan, ABD Başkanı Bitcoin’in hayranı olmasa da ondan bahsetmesi gerçeğinin kripto para piyasası için epeyce olumlu olduğunu ve bir numaralı kripto paranın yarım saat içinde yüzde 2 arttığını belirtti.

“Trump’ın sözlerinin odağı özellikle Facebook’un Libra projesi gibi görünüyordu” diyen Greenspan, bunun Libra için büyük bir darbe olsa da Bitcoin için öyle olmadığını ifade etti. Greenspan, başkanın sözlerinin Bitcoin için bugüne kadarki en büyük reklam olduğu görüşünde. Analist, Libra’nın devletler ve şirketler tarafından kontrol edilebileceğini, Bitcoin’in edilemeyeceğini, en büyük kripto paranın gerçek değerinin böylece ortaya çıktığını yazdı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl