Deneyimli borsacıdan Bitcoin için tuhaf rakam: 67 bin 193 dolar

Deneyimli borsacı Peter Brandt, merkez bankalarının altın rezervlerini baz alarak Bitcoin için ilginç bir değere ulaştı: 67 bin 193 dolar.

Deneyimli borsacı Peter Brandt, Bitcoin için ilginç bir fiyat hedefi ortaya koydu: 67,193

Emtia alım satımında 40 yılı aşkın tecrübe sahibi bir isim olan Brandt, bu rakama, merkez bankalarına ait 33,000 tonluk altının toplam değerini alıp bunu Bitcoin’in 21 milyonluk sınırlı arzına bölerek ulaştı.

Brandt’in analizinin gerçekleşmesi için merkez bankalarının altına ve Bitcoin’e bakış açıları arasında ters bir ilişki olduğu varsayılmalı. Elbette merkez bankalarının her iki varlığı da portföyünde tutmayı tercih ettiği üçüncü bir senaryo da var. Ayrıca bir banka, Bitcoin ve altın rezervlerini artırmak için diğer varlıklarını elden çıkarabilir.

Örneğin, birçok analist doların dünyanın rezerv para birimi pozisyonunu yitireceğini düşünüyor. Nitekim, Rusya başta olmak üzere birçok ülke dolar rezervlerini azaltarak farklı para birimleri almaya başladı.

ABD ülkeleri ve Çin de dolara bağlılıklarını azaltmak için çaba sarf ediyorlar. 2018 yılının ikinci çereğinde doların küresel merkez bankası rezervlerindeki payı yüzde 62.2’ye geriledi. Bu, son beş yılın en düşük seviyesi.

Diğer yandan ABD’nin ulusal borcu 22 trilyon doların üzerine çıktı. FED, dolar likiditesini düşürüyor. Ticaret savaşları, diğer ülkeleri dolara olan bağımlılıklarını azaltmaya zorluyor.

Bu arada eski kongre üyesi ve başkan adayı Ron Paul da ABD Doları’nın riskli bir konumda bulunduğunu uzun süredir dile getiriyor.

Paul, 2017 yılının Temmuz ayında şöyle demişti:

“Dolar’ın yerini altın ya da kripto parayla doldurma konusunda büyük çabalar var, diğer ülkeler dünyanın rezerv para birimi olarak dolara meydan okuma planları yapıyorlar.”

Dolayısıyla merkez bankalarının altından önce ABD Doları’nı terk etmeleri daha muhtemel. Bu gerçekleştiğinde Bitcoin zaten Brandt tarafından ortaya konan 67,193 dolarlık hedefi aşmış olabilir.

Haber: CCN

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl