Türev trader’ları Bitcoin’de halving sonrasına odaklandı: 60 bine yoğun ilgi

Bitcoin'de kontrat süresi haziran ayı sonunda biten alım opsiyonlarında 60 bin dolar ilâ 75 bin dolar arasındaki fiyatların ön plana çıktığı görülüyor. Büyük türev borsalarından Deribit'in bir yöneticisi ise bu durumu "halving sonrası ralli düşüncesi" olarak gördüğünü belirtti.

Bitcoin 50 bin doların üzerinde işlem görmeye devam ederken, vadeli işlem yatırımcıları ise özellikle halving sonrası döneme odaklanmış durumdalar.

En büyük türev borsalarından biri olan Deribit’te baş ticaret yöneticisi olan Luuk Strijers bu durumu halving ile ilişkilendirdi ve şunları söyledi:

“Haziran ayı sonundaki kontratlara olan yoğun ilgi, ödül yarılanması konumlanması olarak görülebilir. Grafiklerimiz yukarı seviyelerde pozisyonlanma gösteriyor. Alım-satım oranı, 0.55 olan mart ayında göre, 0.28 ile haziranda çok daha az”

Bilindiği üzere türev işlemlerde alım-satım oranının 1 seviyesinden daha az olması, yükseliş emaresi olarak görülüyor ve yükseliş yönlü alımlara olan ilginin arttığını gösteriyor. Tersi durumda, rakam 1’in üzerindeyse, düşüş yönlü kontratlara olan ilginin arttığı anlamı çıkmış oluyor.

“60 bin ilâ 75 bin dolar arası fiyata yoğun ilgi”

Strijers ayrıca, haziran sonunu gösteren Deribit verilerini de yorumladı ve Bitcoin’in nisan ayında gerçekeleşecek olan ödül yarılanmasının arz yönlü bir kısıtlama getirmesinden ötürü, 28 Haziran tarihli kontratların, 60 bin ilâ 75 bin dolar arasındaki alım opsiyonlarıyla dolmaya başladığını ifade etti.

Bu durum yatırımcıların önemli bir bölümünün yükseliş yönlü bir hissiyata sahip olduğunu gösteriyor.

Deribit yöneticisi ayrıca mart ayı sonundaki kontratlarda da, 60 bin dolar fiyatlı alım opsiyonlarının yüksek seviyede bulunduğunu belirtti. Strijers, bu durumun ise haziran sonundaki hissiyatla bir tutulamayacağını ve yatırımcıların martta, daha çok halving öncesi volatiliteye odaklandıklarını söyledi:

“Mart ayının ardından alım-satım oranı ciddi şekilde değişiyor ve alım opsiyonları, halving sonrası dönemde öne çıkıyor. Bu da genel hissiyatın yükseliş yönlü olduğunu gösteriyor”

Nisan ayında gerçekleşmesi beklenen halving ile beraber, madencilerin blok başına aldığı ödül 6.25 BTC’den 3.125 BTC’ye düşecek. Bu durum, arzı zaten kısıtlı olan Bitcoin’de, dolaşıma giren yeni BTC’lerin de sayısının azalması anlamına geliyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl