Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

İngiltere’de Bitcoin ve kripto para türev ürünlerine yasak geldi

İngiltere, dayanak varlığı kripto paralar olan Forward ve Futures Sözleşmeleri, Opsiyonlar ve Swap'lar gibi türev ürünlerinin sıradan yatırımcılara satışını yasakladı.

bitcoin (15)

İngiltere’nin finansal düzenleyici organı Mali Tutum Otoritesi (FCA), kripto para türev ürünlerinin sıradan yatırımcılara satışını resmi olarak yasakladı.

FCA’in resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, bu ürünlerin yol açtığı zararlardan dolayı bireysel yatırımcılar için uygun olmadığı belirtildi. Kurum, bu ürünlerin bireysel yatırımcılara neden uygun olmadığı konusunda ise şu nedenleri sıraladı:

  • Dayanak varlığın güvenilir bir değerlemesi olmaması
  • İkincil piyasada piyasa suistimali ve mali suçun yaygınlığı
  • Kripto varlık fiyat hareketlerinde aşırı oynaklık
  • Kripto varlıkların perakende tüketiciler tarafından eksik anlaşılması
  • Perakende tüketicilerin bu ürünlere yatırım yapması için meşru yatırım ihtiyaçlarının olmaması

FCA, açıklamanın devamında “Bu özellikler, sıradan yatırımcıların bu ürünlere yatırım yapmaları durumunda ani ve beklenmedik kayıplardan zarar görebileceğini gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Kurum ayrıca getirilen yasağın yaklaşık 53 milyon sterlinlik tasarruf sağlayacağını tahmin ediyor.

FCA yetkilisi Sheldon Mills, “Bu yasak, bu ürünlerde sıradan yatırımcılara yönelik olası zararı ne kadar ciddiye aldığımızı gösteriyor. Burada tüketicinin korunması çok önemlidir. Kripto varlıklardaki fiyat oynaklığı, perakende tüketiciler, kripto türevlerinin alım satımından zarar görme riskiyle karşı karşıya bırakıyor. Bu konuda kanıtlarımız var. Yasak uygun düzeyde koruma sağlıyor.” dedi.

Söz konusu yasak, 6 Ocak 2021 tarihi itibari ile yürürlüğe girecek.

Türev ürünler nelerdir?

Fiyatları dayanak varlığın fiyatlarına bağlı olan ve riskten korunmak veya belirli bir seviyede risk alarak getiri yükseltmek için kullanılan finans ürünleridir.

Yüzlerce farklı türü olsa da başlıca kullanılan türev ürünler; Forward ve Futures Sözleşmeleri, Opsiyonlar ve Swap’lardır.

FCA’in bu kararı, ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nun (CFTC), kripto türev devi BitMEX’ten kayıt dışı alım satım platformu işletme ve müşterini tanı ile kara para aklamayı önleme prosedürlerini yerine getirmemekten dolayı şikayetçi olmasından birkaç gün sonra geldi. Diğer yandan ABD Adalet Bakanlığı da borsanın kurucuları Arthur Hayes, Ben Delo ve Samuel Reed’i dava etti. Reed, tutuklanırken diğer iki isim hakkında henüz böyle bir adım atılmadı.

BitMEX’teki bu gelişme sonrası borsadan 400 milyon doların üzerinde Bitcoin çekildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl