Bitcoin 12 bin dolar oldu, Türk kripto para piyasasında tarihi rekor kırıldı

Bitcoin'in fiyatının 12 bin doların üzerine çıkması ve devamında sert bir düşüş yaşamasıyla beraber Türk kripto para borsalarında işlem hacmi 1 milyar 900 milyon TL'yi geçti.

Bitcoin’in geçtiğimiz günlerde 10 bin doları kırdıktan sonra şiddetlenen yükselişi, bugün 12 bin dolar seviyesini geçmesiyle devam etmişti. Fiyat, BtcTurk’te 83 bin 938 TL’ye, Paribu’da ise 83 bin TL’ye kadar çıktı.

Bu fiyat hareketi, yerel piyasada yeni bir rekoru da beraberinde getirdi. CoinTurk’ün sağladığı verilere göre, Türkiye’de yer alan kripto para borsalarında toplam işlem hacmi, 1 milyar 900 milyon TL’yi geride bıraktı.

Tüm hacmin yüzde 60’ı ise BtcTurk’te gerçekleşti. Son 24 saatte bu borsada 1 milyar 140 milyon TL’lik alım satım yapıldı. BtcTurk’ü ise 446 milyon TL’lik hacimle Paribu takip etti.

Son rekor Nisan’daydı

Türkiye’de daha önceki rekor, Nisan ayında yapıldı ve 1 milyar 400 milyon TL’ydi. Nisan’da Bitcoin, Mart ayındaki sert çöküşünden beri ilk defa 8 bin dolara yükselmişti.

CoinMarketCap’e göre, dünya çapındaki işlem hacmi de 132 milyar dolar (yaklaşık 920 milyar TL) oldu. 132 milyar dolarlık hacim, Haziran ayının başlarından beri ilk kez görülüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl