Twitter hacker’larının BitPay ve Coinbase kullandığı ortaya çıktı

Dün gece çok sayıda Twitter hesabını ele geçirip Bitcoin tweet'leri paylaşan hacker'ların BitPay ve Coinbase hesapları kullandıkları belirlendi.

Dün patlak varen ve kripto para borsalarının hesapları dahil olmak üzere Obama’dan Biden’a çok takipçili hesapların bir bir ele geçirildiği saldırıların ardından detaylar gün yüzüne çıkmaya başlıyor.

Takip edenlerin bileceği üzere dün TSİ akşam vakti, önce Binance’in hesabı ele geçirilmiş, ardından bu dalga dalga Coinbase, Gemini, KuCoin gibi borsalara yayılmıştı. Kripto para sektörüyle sınırlı kalmayan bilgisayar korsanları, Obama’nın hesabından Kanye West ve hatta Kim Kardashian’a kadar geniş bir yelpazede hareket etmişti. Tüm bu hesaplardan takipçilerin belirtilen adrese Bitcoin göndermelerinin istendiği tweet’ler atılmıştı.

Veri analizi şirketi Whitestream, hacker’ların kullandığı adreslerden bazılarının BitPay ve Coinbase ile ilişkili olduğunu belirledi. Bulgulara göre, çok sayıda Twitter kullanıcısından Bitcoin elde eden saldırganlar, bunları daha sonra farklı adreslere gönderdi. Bu adreslerden bazıları BitPay, bazıları ise Coinbase ile CoinPayments platformlarına aitti. Hacker’ların toplamda yaklaşık 140 bin dolar değerinde 15 BTC topladıkları anlaşıldı.

Kaynak: Whitestream

Bu arada Twitter’dan saldırı hakkında yapılan son açıklamada, “Saldırganlar, iç sistemlere ve araçlara erişimi olan bazı çalışanlarımızı hedef alarak bir sosyal mühendislik saldırısı başlattılar. Ele geçirdikleri erişim bilgileri ile içinde doğrulanmış hesapların da olduğu ünlü hesaplara girip onlar adına tweet attılar. […] Soruşturmamız devam ederken aynı zamanda iç sistemlerimize ve araçlarımıza ulaşımı sınırlandırmak için çok önemli adımlar attık. Soruşturmamız hala devam ediyor ve sizi bu konuda bilgilendireceğiz.” denildi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl