Twitter hack Bitcoin’leri hareket hâlinde: Wasabi’ye gitti

Bilgisayar korsanlarının Twitter'daki hesapları bir bir ele geçirdikten sonra elde ettikleri Bitcoin'lerin bir kısmını, işlem takibini zorlaştırmak için bir Wasabi Wallet adresine aktardıkları düşünülüyor.

bitcoin-xrp-ripple-ethereum

Blockchain analiz şirketi Elliptic, Twitter’da on milyonlarca kişi tarafından takip edilen hesapları bir ele geçirip Bitcoin gaspı için kullanan hacker’ların elde ettikleri miktarın %22’sini oluşturan 2.89 BTC’yi Wasabi Wallet’ın bir parçası olduğu düşünülen bir adrese gönderildiğini bildirdi.

Söz konusu olay Çarşamba akşamı yaşanmıştı. Elliptic ise Wasabi Wallet’a gönderim işleminin TSİ bu sabah 6.39’da yapıldığını belirtiyor.

Wasabi Wallet, işlemleri gizlemek için kullanılan bir Bitcoin cüzdanı çeşidi. Çözüm, kolluk kuvvetleri ve finans kurumlarının blok zinciri üzerinde paraları izlemelerini zorlaştırıyor. Görünüşe göre bilgisayar korsanları, paraların kaynağını gizleyerek bir borsada nakde dönmek istiyor. Bununla birlikte blok zincirlerini izleyen şirketlerin bu transfer akışını tespit etmesiyle hacker’ların işi eskisine göre daha zor. Kripto para borsaları da blok zinciri izleme araçlarından yararlanıyor.

Europol’dan Wasabi Wallet itirafı

Geçen ay, Avrupa Birliği’nin güvenlik teşkilatı Europol, Bitcoin işlemlerini gizlemeye yarayan Wasabi Wallet’tan dolayı güvenlik kontrollerinde zorluklar yaşadığını söylemişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl