Bitmain, Uber’in en büyük hissedarının desteğiyle 15 milyar dolar değerlemeye ulaştı

Bitcoin madencilik şirketi Bitmain, Uber'in en büyük hissedarı Softbank ve teknoloji devi Tencent'ten aldığı destekle 15 milyar dolar değerlemeye ulaştı.

Cointelegraph’ın QQ News’den aktardığına göre Bitcoin madencilik devi Bitmain, yüksek profilli yatırımcıların desteğiyle halka arz öncesi fonlama turunu tamamladıktan sonra 15 milyar dolar değerine ulaştı.

Son fonlama turu Çin’in önde gelen şirketlerinden Tencent ile Uber‘in en büyük hissedarı olan Japonya’nın Softbank’ı gibi yatırımcıları içeriyor.

Bu arada Tencent, küresel olarak 1 milyardan fazla kullanıcısı olan ve Mart ayında Facebook’un piyasa değerini geride bırakan WeChat’in geliştirici şirketi.

QQ’ya göre Bitmain, halka arzını Eylül ayında Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’nda 30 milyar dolarlık bir değerleme ile gerçekleştirmeyi planlıyor.

Şubat ayında Bitmain’in Bitcoin madenciliği donanımı pazarının yüzde 70-80’ini oluşturduğu ve 2017’de 3-4 milyar dolarlık kâr elde ettiği bildirilmişti. Bu veriler, Bitmain’i ABD’li GPU üreticisi Nvidia’dan daha kârlı bir şirket haline getiriyor.

Geçen ay Fortune, Bitmain’in 2018’in ilk çeyreği için net kârının yaklaşık 1 milyar dolar olduğunu bildirmişti. Şirket aynı ay değerlemesini 12 milyar dolara çıkaran 300-400 milyon dolarlık bir fonlama turu daha gerçekleştirmişti.

Öte yandan bir başka Çinli kripto para madenciliği devi olan Canaan Creative de kendi halka arzını başlatmayı düşünüyor. Canaan Creative’de bunu Bitmain gibi Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’nda yapacak.

Dün Bitmain, Teksas’ta 500 milyon dolarlık bir yatırımla 2019’un başlarında faaliyete geçmesini umduğu bir Blockchain veri merkezi ve madencilik tesisi kuracağını açıklamıştı.

→ BITCOIN’İN BULDOZER ETKİSİ: ALTCOIN’LER FENA HIRPALANDI

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl