UBS analistinin ürküten Bitcoin tahmini: 22 yıl sürebilir

UBS analisti Kevin Dennean, Bitcoin'in uzun sürecek bir iyileşme döneminden geçeceğini ve bu nedenle yakın gelecekte bir boğa koşusu görülmeyeceğini tahmin ediyor.

Business Insider’da yer alan habere göre, Bitcoin’i diğer finansal balonlarla karşılaştıran UBS analisti Kevin Dennean, en büyük kripto paranın da büyük ölçüde onları takip ettiğini ileri sürüyor.

Dahası Dennean, Bitcoin’in uzun sürecek bir iyileşme döneminden geçeceğini ve bu nedenle yakın gelecekte bir boğa koşusu görülmeyeceğini tahmin ediyor.

Dennean’ın bir araştırma notunda ortaya koyduğu verilere göre, Bitcoin’in tekrar 20,000 doların ötesine geçmesi için 22 yıl beklenmesi gerekebilir.

Dow Jones’un çöküşünün ardından toparlanmasının tam 22 yıl sürdüğünü ifade eden Dennean, bazı finansal balonların büyük çöküşten on yıllar sonra bile en yüksek zirvesini tekrar gördüğünün söylenemeyeceğini belirtiyor.

Analistin bu noktada işaret ettiği finansal balonlardan biri olan Nikkei, yaklaşık 30 yıl sonra bile hala iyileşemedi ve şu anda en yüksek seviyesinin yarısı civarında yer alıyor.

Dennean’ın karşılaştırdığı Bitcoin, Nasdaq, Dow Jones, Shanghai, Nikkei ve Petrol varlıkları arasında Shanghai hariç tamamı yüzde 75’ten fazla düştü. Bunlardan sadece Dow Jones ve Nasdaq önceki zirvelerine yeniden ulaşabildi.

Öte yandan UBS analistinin gözden kaçırmış göründüğü önemli bir nokta var. En büyük kripto para Bitcoin, şimdiye kadar en az 4 defa yüzde 80 ve üstünde düşüş yaşadı. Her defasında öldüğü ilan edilen Bitcoin, yeni zirvelere ulaştı. Bunun bir kez daha böyle olacağının garantisi olmasa da tarihsel eğilim dikkate değer.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl