Forbes: Bitcoin’de fiyat artışını sağlayacak 3 önemli faktör

Forbes'in Bitcoin'le ilgili yeni bir değerlendirme yazısında, Bitcoin'de yükselişi ve genel kabulü sağlayacak 3 önemli faktörden bahsedildi.

Adamant Capital’in geçtiğimiz hafta yayınladığı Bitcoin raporu çok ses getirmişti. Onun ardından Forbes’tan da yakın gelecekte Bitcoin’in yükselmesini ve genel kabulün artmasını sağlayacak 3 önemli faktörle ilgili bir değerlendirme yazısı geldi.

İşte, uzun vadede BTC’yi yukarılara taşıyabilecek 3 önemli nokta:

1. Merkeziyetsizliğini sürdürmek

Forbes yazarı Kyle Torpey, ilk önemli nokta olarak Bitcoin’in ölçeklendirmeyle ilgili sorunlarının çözümü için daha fazla protokol katmanı eklenerek merkeziyetsizliğini devam ettirmesinin gerekliliğine inanıyor.

Yine Torpey, Bitcoin’in evrensel olarak erişilebilir bir protokol üzerinde çalışmaya devam etmesi gerektiğini ifade ediyor. Yazar, düşük gereksinimleri olan bir Bitcoin düğümünü çalıştırmanın bir örneği olarak, DLT verilerini bir uydu üzerinden alma ve Android destekli bir akıllı telefon kullanarak tam bir düğüm çalıştırma seçeneğini dillendiriyor.

Yazıda, Lightning Network’ün ve yan zincirlerin geliştirilmesiyle BTC kullanıcılarının madencilere güvenmek veya blok alanında yer kaplamak zorunda kalmadan finansal işlemlerini gerçekleştirebilecekleri belirtiliyor.

Gizlilik yaklaşımını geliştirmenin ve bir akıllı sözleşme seçeneğinin uygulanmasının bir aracı olarak, Taproot ve Schnorr imzaları öneriliyor. Yazar ayrıca, madencilik tesislerinin siyasi istikrarın ve düşük elektrik ücretlerinin olduğu ülkelere taşınması gerektiğine inanıyor.

2. Bitcoin vadelileri

Torpey, ikinci önemli nokta olarak Bitcoin’in finansallaşmasını görüyor ve ilki 2017 yılında CME, CBOE ve LegderX tarafından başlatılan Bitcoin vadeli işlemlerinin trader’lar arasında yayılmasının önemine dikkat çekiyor.

Bununla ilgili olarak, Intercontinental Exchange tarafından geliştirilen Bakkt platformunun CFTC’den lisans alır almaz bu yıl içinde faaliyetlerine başlaması bekleniyor.

3. Y kuşağı

Son önemli nokta ise, Y kuşağının (1980 – 2000 arası doğanlar) Bitcoin yatırımına ve kullanımına katılımı.

Yazara göre, 2029 yılına kadar Y kuşağının harcanabilir gelirleri, kendilerinden önceki tüm nesillerin gelirlerini aşabilir.

Y kuşağının Blockchain’e ve kripto paralara karşı oldukça arkadaş canlısı olduğuna dikkat çekilen yazıda, bu durumun genel kabul ve fiyat artışı yönünde olumlu bir etki yapacağı belirtiliyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl