Bitcoin ülkesi El Salvador’da başkan Bukele açıkladı: Resmen adayım

Dünyada artık tanınan bir devlet başkanı olan Nayib Bukele, El Salvador'da bir kez daha başkanlık için aday olduğunu belirtti. Bukele karşıtları ise genç başkanın, bu adımıyla birlikte anayasadaki en az 4 maddeyi ihlal ettiğini belirtiyorlar.

Bitcoin’i geçen sene resmi para ilân ederek tüm dünyada adını duyuran ve turizm gelirlerini yüzde 30 oranında artıran El Salvador’da genç başkan Nayib Bukele bir kez daha adaylığını açıkladı.

El Salvador’un bağımsızlık günü kutlamalarında konuşan Bukele, “El Salvador halkına bir kez daha başkan adayı olduğumu açıklıyorum. Gelişmiş ülkelerde her zaman ikinci bir seçim olur. Ülkemizin demokrasisinin yeniden yapılanması sayesinde şimdi El Salvador’da da bu şekilde olacak” dedi.

İkinci kez seçilme tartışması sürüyor

Öte yandan Bukele’nin bu açıklamasına rağmen muhalefet grupları ise 41 yaşındaki başkanın ikinci kez seçilemeyeceğini öne sürüyorlar. Bazı anayasa hukukçuları da başkanın 5 yıl süre ile bu görevi yapabileceğini ve yeniden seçilme hamlesinin en az 4 anayasa maddesini ihlal ettiğini savunuyorlar.

Otoriterlik eleştirileri artıyor

El Salvador’da Bukele safında yer alan milletvekilleri tarafından atanan ülkenin Yüksek Mahkemesindeki yeni yargıçlar, anayasa yasağına rağmen cumhurbaşkanlarının arka arkaya ikinci bir dönem seçilebilmlerine olanak tanıyan kararları geçen sene onaylamışlardı. Yüksek Mahkeme’nin geçen yılın Eylül ayındaki bu kararı, ülkede geniş çapta kınamalara yol açmış ve El Salvador’da otoriterliğe dönüş eleştirilerinin artmasına neden olmuştu.

%95 destek veriyor

2019 yılında göreve gelen Bukele halkın desteğini kısa sürede kazanmıştı. CID Gallup’un anketine göre Bukele’nin ülkeyi yönetme tarzından halkın %95’i memnun… Ankete göre halk, Bukele’nin güvenlik konusundaki adımlarını öçnemli buluyor.

Bitcoin konferansına katılamamıştı

Geçtiğimiz sene çok kolay bir şekilde Bitcoin yasasının meclisten geçmesini sağlayan Bukele, son dönemde ise ülkedeki çetelere karşı çok büyük bir operasyon başlattı. Bukele, bu operasyonlardan ötürü Miami’deki Bitcoin konferansına da katılamamıştı.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl