Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Lider kripto para borsasında 50 milyon dolarlık soygun!

Sabah saatlerinde saldırıya uğradığından şüphelenilen popüler kripto para borsası Upbit hakkında hack iddiaları doğru çıktı! Borsa, az önce yaptığı açıklamayla yaklaşık 50 milyon dolar değerindeki 342,000 Ether'in kaybını doğruladı.

Sabah saatlerinde önde gelen kripto para borsalarından Upbit’in birdenbire para yatırma ve çekme işlemlerini askıya aldığını ve borsaya saldırı olduğuna dair şüpheler bulunduğunu bildirmiştik.

Şüpheler doğru çıktı. Borsa, “hack” kelimesini kullanmasa da yaklaşık 50 milyon dolar değerindeki 342,000 ETH’nin kaybını doğruladı.

Upbit’ten yapılan açıklamada, bugün 342,000 ETH’nin borsanın Ethereum sıcak cüzdanından bilinmeyen bir cüzdana –0xa098…– taşındığı, bunun tespit edilmesinin ardından hızlı bir şekilde harekete geçildiği belirtildi.

Borsa, ilk tespit sonrasında diğer kripto paraları korumak için farklı cüzdanlara aktardı ancak 342,000 ETH’lik büyük miktar kurtarılamadı.

Upbit, kullanıcıların tüm zararlarının karşılanacağını ifade ediyor. Bununla birlikte para çekme işlemlerinin devam etmesi en az iki hafta sürecek.

Upbit olayı, kripto para piyasasında bu yılki sekizinci hack olarak kayıtlara geçti.

En son Vietnam merkezli az bilinen bir kripto para borsası olan VinDAX’tan 550 bin dolar değerinde kripto para çalınmıştı. Temmuz’da Japon kripto para borsası Bitpoint, 32 milyon dolarlık kripto para kaybederken ondan bir ay önce ise Singapur merkezli Bitrue borsası 4.3 milyon dolarlık kripto para çalınan bir saldırıya uğradığını açıklamıştı. Bu yıl hack’lenen diğer borsalar ise Binance, Bithumb, DragonEX ve Cryptopia.

Bitcoin 200 dolar düştü

Upbit’in saldırıya uğradığı söylentileri ve borsanın resmi açıklamasıyla birlikte Bitcoin’in fiyatı dakikalar içinde 200 doların üzerinde değer kaybetti. Daha öncesinde 7060 dolardan işlem gören Bitcoin, 6847 dolara kadar geriledi. Bir numaralı kripto para, TSİ 13.48’de kripto para borsası Bitstamp’te 6915 dolardan alınıp satılıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl