Bitcoin’lerin tamamı üretildiğinde ne olacak?

Bitcoin sadece 21 milyon adet üretilecek. Henüz bu sayıya ulaşılamadı. 2140 yılında tamamlanacağı tahmin ediliyor. Peki 21 milyon adet Bitcoin üretildiğinde bizi neler bekliyor olacak?

Sadece 21 milyon Bitcoin üretilecek. Bu Bitcoin’lerin çoğu şu an üretilmiş durumda. Şimdiye dek üretilen Bitcoin adedi yaklaşık 17 milyon. 21 milyon sınırına ulaşıldığında daha fazla Bitcoin üretilmeyecek. Bu, sürekli genişleyen ulusal para birimlerine karşın her zaman sabit bir arz demek. Hükümetlerse gerektiğinde para arzını artırmayı severler. Bu durum devalüasyona yol açar ve nihayetinde vatandaşların servetleri azalır.

Bitcoin için benzer bir devalüasyon söz konusu değil. Sisteme dahil olan Bitcoin sayısı azaldığında değerleri zamanla daha çok artar. Her dört yılda bir madencilik için verilen Bitcoin sayısı yarı yarıya azalır. 50 Bitcoin’le başlayan ödül süreci, 25 Bitcoin’e, sonra ise 12.5 Bitcoin’e düşmüştü. 2020 yılında ise 6.25 olacak.

Bir hükümet sürekli olarak para arzını artırabilirken Bitcoin tam tersini destekleyen özelliklere sahip. Ayrıca kayıp Bitcoin’ler geri kazanılamıyor ve sisteme giremiyor.

Bitcoin madenciliğine hızlı bir bakış

Bitcoin madenciliği, bilgisayarları kullanarak karmaşık algoritmaları çözme sürecini ifade ediyor. Algoritmalar çözüldüğünde yeni blok işlemleri yaratılır ve blok zincirine eklenir.

Eğer madenciler işlerini yapmayı bırakırlarsa tüm Bitcoin sistemi çöküşe geçer. Madencilerin çabalarının karşılanması ve onların teşvik edilmesi için onlara yeni Bitcoin’ler verilir.

Madencilikten sonra Bitcoin

Muhtemelen 2140 yılında tüm Bitcoin’ler üretilmiş olacak ve daha fazla Bitcoin üretilmeyecek. Bu Bitcoin dünyasının çökmesi anlamına gelmiyor. “Hashing” ödüllerinin yanı sıra Bitcoin protokolünde işlem ücretleri de bulunuyor. Bu işlem ücretleri, madencilerin işlerine devam etmelerini teşvik eder. Bitcoin’lerin tamamı oluşturulduktan sonra da madenciler paralarını kazanmayı sürdürecek.

İşlem ücretlerinin madenciliğe teşvik konusunda yeterince kârlı olabilmesi için aynı zamanda Bitcoin’in değerinin de yükselmesi gerekecek. Neyse ki Bitcoin’de bunu sağlayabilmek için bazı özellikler yerleştirilmiş durumda. Her itibari para biriminin sınırsız bir arzı var ve hükümetler para arzlarını istenildiği vakitte artırmayı severler. Ancak para arzını artırmakta önemli bir problem var: Değerin düşmesi. FED, 2008 krizinin ardından bastığı Dolar’larla tüm dünyada Dolar’ın değerini aşağı çekmişti.

Gelecekte Bitcoin

Bitcoin’in değeri arttıkça işlem ücretleri de artacak. Bunun iki nedeni var: Birincisi, Bitcoin’in değerlenmesi, ikincisi ise insanların işlem onaylarını hızlandırmak amacıyla daha fazla ücret ödemeye gönüllü olması.

Bununla birlikte bu artışın işlem ücretlerinin madencilik için yeterince teşvik edici olması için Bitcoin’in değeri de önemli ölçüde artmalı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl