Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

BitMEX’te uzaydan Bitcoin deneyleri

Kripto para borsası BitMEX'in araştırma departmanı, internet bağlantısı olmaksızın uydu üzerinden node çalıştırabilen bir Bitcoin sistemini test ediyor.

uzay (1)

Borsadan yapılan son yazılı açıklamada, Bitcoin madencileriyle yapılan deneyin ardından bir Blockchain teknoloji şirketi olan Blockstream’in Bitcoin uydu sisteminin başarıyla kurulduğu belirtildi. Ekibin ayrıca, 1200 dolarlık maliyetle bir Blockstream uydu kiti ve düz panel anteni kullandığı bilgisi de verildi.

Kurulumun birkaç saat sürdüğü belirtilen açıklamada şöyle denildi:

“Aslında burada yapılması gereken çok basit. Bir uydu çanağını kurmak, onu doğru yöne çevirmek, Linux çalıştıran bir dizüstü bilgisayara bağlamak ve Bitcoin Core 0.19.1’in bir sürümü ile birlikte bazı özel Blockstream yazılımlarını çalıştırmak yeterlidir.”

Senkronizasyondan sonra uydu merkezli node, internete bağlı node’ların yaklaşık iki dakika gerisinde kaldı. Bu da blokun tüm geçmişini alma ve doğrulama işleminin uydu kullanılırken yaklaşık iki dakika küçük bir gecikmeyi içerebileceğini göstermiş oldu:

“İstemci blokları parçalar halinde indiriyor. İlk olarak blokun ilk bölümü sonra ana bölüm yine parçalar halinde geliyor. Uydunun blok verilerini yayınlama biçimine bağlı olarak node, blokları her zaman sırayla indirmeyebilir. Eksik blokların boşlukları daha sonra da doldurulabilir.”

İnternet bağlantısının olmadığı uzak alanlarda kalan kullanıcılar, uydu sayesinde Bitcoin node’larını senkronize edebilir ve internet olmadan tüm blokları indirip doğrulanmalarını sağlayabilirler.

Mayıs ayında, Blockchain teknoloji firması Blockstream, ücretsiz uydu hizmetlerinde büyük bir güncelleme yapmıştı. Bu güncellemeyle sistemin internete bağlı kalma zorunluluğu ortadan kalmış ve kapasite de 120 kbps’den yaklaşık 1.6 mbps’ye çıkarılmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl