Merak uyandıran Bitcoin uzay programında ikinci aşamaya geçildi

İnternete ihtiyaç duymadan uzaydan gelen sinyallerle Bitcoin transferine olanak tanıyan bir çözüm üzerinde çalışan Blockstream, bu çözümünde ikinci aşamaya geçiş yaptı.

Blockchain teknoloji şirketi Blockstream, uzaydan gelen sinyalleri kullanarak bir uydu ya da bilgisayar vasıtasıyla Bitcoin ağına giriş yapmayı sağlayan ücretsiz uydu servisinin ilk ana güncellemesini tamamladı.

Blockstream, internete erişimi olmayan ya da sınırlı erişimi olan kripto para kullanıcılarına sabit ağ bağlantıları sağlamak için üçüncü taraf uydulardan sinyal kiralıyor.

Kanada merkezli şirket pazartesi günü yaptığı açıklamada, 2017’de hayata geçen uydu ağı hizmetinin, Blockstream Satellite 2.0 adındaki güncellemesinin bittiğini duyurdu.

Ağ, daha fazla aktarım hızı (bant genişliği) ve daha güçlü sinyal ile çalıştığı için daha verimli. Veri kapasitesi 120 kbps’den yaklaşık 160 kbps’ye çıkarıldı. Ayrıca API geçişleri için maksimum dosya büyüklüğü kapasitesi de 10 kilobyte’dan 1 megabyte’a çıkarıldı.

Şirket açıklamasında şöyle denildi:

“Aktarım hızını (bant genişliği); spektral verim, geliştirilmiş FEC kodlama verimliliği ve kayıpsız Bitcoin işlem sıkıştırmasıyla birleştirdiğiniz zaman, Blockstream Satellite 2.0’da, ilk versiyonuna oranla 25 kat fazla veri oranı bulunmaktadır”

Güncelleme ayrıca sistemin internete olan bağımlılığını da ortadan kaldırıyor. Kullanıcıların daha önce, Bitcoin’lerini tam node’a senkronize etmeleri için internete bağlı olmaları gerekiyordu ancak yeni güncelleme geçmişteki tüm senkronizasyonu sağladığı için artık buna gerek kalmadı. Hatta kullanıcılar tüm Blockchain’i bile internete bağlanmadan indirebilirler.

Blockstream ayrıca ağa yeni bir uydu da eklediğini ve bu sayede Asya-Pasifik bölgesindeki kapsama alanının da genişletildiğini açıkladı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl