Uzun vadeli yatırımcının tuttuğu Bitcoin sayısı rekor kırdı

Bitcoin'deki en önemli metriklerden biri olan uzun vadeli yatırımcıların tuttuğu BTC sayısı rekor kırmaya devam ediyor. Glassnode'a göre bu sayı 14.59 milyon adet ile tüm zamanların zirvesine ulaştı.

Zincir üstü veri platformu Glassnode önemli bir bilgi daha paylaştı ve uzun dönemdir hareket etmeyen Bitcoin sayısının 14.599 milyon adede ulaştığını belirtti. Son 7 günde bu rakamın 43949 adet arttığını belirten platform, bu sayının dolaşımdaki BTC adedinin %75’ine denk geldiği bilgisini verdi.

Bilindiği üzere uzun vadeli yatırımcı tabiri, en az 155 gün Bitcoin’ini tutan hesaplar için kullanılıyor. Bitcoin arzının sınırlı olması, en büyük kripto paranın ileriki dönemde dolar bazında artacağı umudunu taşıyan yatırımcılar için de önemli bir motivasyon kaynağı oluyor.

“Ayı piyasası sonrası hareketleri…”

Glassnode’da çalışan ve Twitter’da Checkmate olarak bilinen hesabın verdiği önemli bilgilerden bir tanesi de volatilite ile ilgiliydi. Anonim hesap, Bitcoin’de geçmiş bir zaman aralığındaki fiyat hareketlerine dayalı olarak hesaplanan, realize edilmiş volatilitenin de rekor seviyede düştüğünü belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Bitcoin’de realize edilmiş volatilite de çöktü. Tüm zamanların en düşük seviyesine düştü. 1 ay ile 1 yıllık zaman dilimleri içerisinde baktığımızda, şu anki volatilite Mart 2020’den bu yana en sessiz dönemini yaşıyor. Genelde bu tür düşük seviyedeki volatil hareketler, ayı piyasası sonrası, ‘ne yaptığı bilinmeyen’ dönemlerde görülür”

Geçtiğimiz sene FTX çöküşüyle birlikte aralık ayında 15 bin dolara kadar düşen Bitcoin, o dönemden bu yana yaklaşık %100, sene başından bu yana ise yaklaşık %75 artmış durumda…

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl