Bitcoin’deki düşüşün ardında yatan gizli sebep açığa çıkmış olabilir

6100'e kadar gerileyen Bitcoin'deki bu düşüşün ardında yatan ana sebep gizli kaldı. Ancak Fundstrat'tan Tom Lee, bu son düşüşün ardında yatan sebepleri ortaya çıkarmış olabilir.

Bir numaralı kripto para Bitcoin, geçen aya göre yüzde 30 ve yılın ilk günlerine göre ise yüzde 50’den fazla düşüş gösterdi. 6100’e kadar gerileyen Bitcoin’deki bu düşüşün ardında yatan ana sebep gizli kaldı.

Ancak CNBC’de yer alan habere göre Fundstrat’tan Tom Lee, bu son düşüşün ardında yatan sebepleri ortaya çıkarmış olabilir – ya da en azından bir kısmını.

Şirketin araştırma başkanı Lee, yakın tarihli bir notta, yaşanan bu durumun kripto paraya bağlı vadeli işlem sözleşmelerinin sona ermesinden kaynaklanıyor olabileceğini söyledi.

Lee, “Bitcoin, CBOE vadeli işlem sözleşmelerinin süre sonu etrafında dramatik fiyat değişiklikleri görüyor. Bu Raptor Group’tan Justin Saslaw’ın işaret ettiği bir şeydi. Bazı verileri derledik ve bu gerçekten doğru görünüyor. Genel olarak Bitcoin, CBOE sözleşmelerinin sona ermesinden önceki 10 gün içinde yüzde 18 oranında geriledi.”

CBOE Bitcoin Haziran vadelileri, fiyatların seans boyunca son 4 ayın en düşük seviyesine ulaşmasıyla birlikte geçtiğimiz Çarşamba günü sona erdi.

Lee, sözlerinin devamında, “Daha geniş bir gözlem yapacak olursak bu süre sonu dolaylarında önemli dalgalanmalar var. Fiyatlar, vadeli işlem sözleşmelerinin sona erdiği tarihin bir gün sonrasında tekrar yükseldi.

Elbette Bitcoin fiyatlarının düşmesi konusunda başka sebepler de var. Yasal düzenlemelerin belirsizliği, fiyat manipülasyonu ve piyasa hissiyatına ilişkin endişeler bunlar arasında sayılabilir.

Lee’nin teorisinin doğru olduğu farz edildiğinde fiyatların önümüzdeki birkaç gün içinde yükselmesini beklemek yerinde olur.

Bitcoin şu sıralarda 6600’ün biraz üzerinde seyrederken Lee, 2018 yılı sonu için fiyatların 25 bin dolara ulaşacağını öngörüyor.

→ BITFINEX 5 DİJİTAL PARA DAHA EKLEDİ

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl