Bitcoin düşüşü 240 milyon doları tasfiye etti

2 gün önce yaklaşık 67 bin dolar seviyesine yükselen ancak daha sonra sert düşüşler yaşayan Bitcoin'in 64 bin doların da altına inmesi son 24 saatte 200 milyon dolardan fazla uzun kripto pozisyonun tasfiye olmasına neden oldu. Kısa pozisyonlar için bu rakam 35 milyon dolar oldu.

bitcoin-btc

Bitcoin’de 2 gündür yaşanan 3000 dolardan fazla düşüş kaldıraçlı pozisyonlara pahalıya patladı. Bitcoin’de 24 saat içerisinde 60 milyon dolardan fazla uzun pozisyon tasfiye oldu. Son 1 saatteki volatilite ise kısa pozisyonculara yaramadı. Bu süre içerisinde 2.2 milyon dolarlık kısa poziyon para kaybetti.

Toplam kripto likidasyonlarında ise durum daha vahimdi. 24 saat içerisinde 208 milyon dolarlık uzun pozisyon ve 34 milyon dolarlık kısa pozisyon likide oldu. Toplam rakam 240 milyon doları aştı.

1 saatte 5 milyon dolar gitti

Son 1 saatte tasfiye olan kripto kısa pozisyonu ise 5 milyon doları aştı. Uzun pozisyonlar için bu rakam sadece 450 bin dolar oldu.

Bitcoin’deki fiyat düşüşünün en büyük sebebi olarak ABD’deki spot ETF’lere olan girişlerin son günlerde durması gösteriliyor. Dünkü rakamlarda BlackRock’ın 71 gün sonra ilk kez yatırım alamadığı görülmüştü. ETF’ler dünü de net 130 milyon dolarlık kayıpla kapamışlardı.

Mart ayında 73 bin dolarlık fiyatıyla rekor kıran Bitcoin, haberin yazıldığı dakikalarda ise yaklaşık 64 bin dolar seviyesinde işlem görüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl