Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

630 milyar doları yöneten şirket, müşterilerine Bitcoin tavsiye etti

Yönetimi altında 631 milyar dolarlık varlık bulunan AllianceBernstein'in son notunda müşterilere Bitcoin tavsiye edildi. Şirket, 2017 ve 2018'de Bitcoin'i bir yatırım aracı olarak kabul etmediklerini fakat pandemiyle birlikte dünyada birçok bakış açısının değiştiğini vurgulayarak müşterilerine portföylerinin yüzde 1.5 ila 10 arasında bir meblağı Bitcoin'e ayırabileceklerini iletti.

wall-street (1)

Yönetiminde tam 631 milyar dolarlık varlık bulunan New York merkezli küresel bir yatırım şirketi olan AllianceBernstein’ın araştırma kolundan Bitcoin’le ilgili önemli bir açıklama geldi.

Son dönemde Bitcoin‘e olan ilgi, 2017’de olduğu gibi küçük yatırımcıdan değil, kurumsal şirketlerden geliyor. CoinDesk’in aktardığına göre, son olarak dev yatırım şirketi AllianceBernstein’in araştırma kolunun portföy stratejisi yöneticisi Inigo Fraser Jenkins, en büyük kripto paranın uzun dönem varlık koruma aracı olduğunu söyledi.

“2018’de böyle düşünmüyorduk”

Jenkins, AllianceBernstein’ın müşterileri için hazırladığı bir notta, Bitcoin’in 20 bin dolara ulaştığı 2017 Aralık ve daha sonraki 2018 yılı aylarında BTC’yi bir yatırım aracı olarak kabul etmediklerini söyledi. Pandemiyle beraber dünyada birçok bakış açısının değiştiğini ve buna kendilerinin de dahil olduğunu belirten Jenkins, borçların geldiği nokta, insanların farklı araçlara yönelmesi, çevre politikalarının değişmesi gibi etkenlerin en azından uzun vadede Bitcoin’in bir varlık koruma aracı olarak görülmesini sağladığını yazdı.

AllianceBernstein yöneticisi, Bitcoin volatilitesindeki azalmanın da onu daha çekici yaptığını ve BTC’nin değer saklama aracı olmasının yanında artık bir değişim aracı olarak da görülüğünü belirtti. Pandeminin başında, yaşanan piyasa çöküşlerinin yanında Bitcoin’in de bu kümeye dahil olmasının onun diğer büyük varlıklarla korelasyonunu kanıtladığını belirten Jenkins ayrıca BTC’nin o dönemki krizde anında satılabilir olmasıyla birlikte likit olduğunun da kanıtlandığını söyledi:

“Dar bir açıdan bakıldığında volatilitenin düşmesi onu çekici yapıyor ancak diğer varlıklarla korele olması da BTC’yi BTC yapan özellikleri sorgulatıyor”

“Altına benziyor”

Şirketin müşterilere gönderdiği notta enflasyondan korunmak için Bitcoin’in altına benzer hareketler yaptığı da belirtildi:

“Enflasyona karşı korunmada belirli bir fiat para biriminde istenildiği gibi hareket etmeme riski olsa da Bitcoin’in hareketleri bu anlamda altına benziyor”

“Hükumetler güçlenirse Bitcoin’e sorun olur”

Notta Bitcoin’in suç örgütleri tarafından kullanılması ve madencilik esnasında harcanan aşırı enerji gibi konuların da en büyük kripto paranın etrafındaki endişeler olarak dile getirilmesi dikkat çekti. Bitcoin’in gelecek dönemlerde hükumetler sorun yaşayabileceği de belirtilen notta şu ifadeler yer aldı:

“Pandeminin getirdiği kısıtlamalarla birlikte hükumetler daha da güçlenebilir ve ekonomi yönetimi üzerinde daha büyük rol kazanabilirler. Eğer kripto paralar ileride bu dönemdekinden daha büyük bir piyasa değerine sahip olurlarsa kanun yapıcılar için sıkıntı çıkarabilirler. Varlık birikimi konusunda kripto paraların tabii ki önemli bir yeri var… Kanuni oldukları sürece!”

Tüm bu bilgilerin sonunda ise AllianceBernstein, müşterilerine portföylerinin yüzde 1,5 ile yüzde 10 arasında bir meblağı Bitcoin’e ayırabilecekleri önerisinde bulundu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl