VC’ler daha önce hiç olmadığı kadar kripto para yatırımı yapmaya başladı

Hard Fork'ta yer alan habere göre Crypto Finance Conference tarafından bir araya getirilen çalışmadan elde edilen son veriler, geleneksel girişim sermayesi (VC) şirketlerinin portföylerini giderek çeşitlendirerek kripto paralara ve Blockchain projelerine daha önce hiç olmadığı kadar yatırım yapmaya başladıklarını gösteriyor.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Blockchain projelerini finanse eden VC şirketleri listenin başında yer alıyorlar. Ancak geleneksel VC şirketleri de kripto para tabanlı yatırımlarına portföylerinin daha büyük bir kısmını ayırarak yavaşça aynı düzeye geliyorlar.

500 Startups ve Andressen Horowitz gibi önde gelen şirketler, Blockchain projelerinin finansmanına olan ilginin devam ettiğini göstererek listenin ilk 10’unda yer alıyorlar.

Çalışmada, geleneksel risk sermayelerinin startup’ların yanı sıra Blockchain fonlarına yatırım yaparak risklerini nasıl dağıttıklarına dikkat çekiliyor.

Portföyünün yüzde 30’unu kripto paraya dayalı şirketlerin oluşturduğu, bu doğadaki şirketlerden biri olan Boost VC, listenin ilk sıralarında yer alıyor. Boost VC’nin portföyünde 42 kripto yatırımı bulunuyor.

Listede onuncu sırada yer alan Polychain Capital’in birkaç üst düzey yatırımcının portföyünde yer aldığını belirten Crypto Finance Conference CEO’su Andrea-Franco Stöhr, bunun bazı VC şirketlerinin ve yatırımcılarının büyüyen kripto para ekonomisinden yararlanmak istediklerini ancak kendilerini yatırım yapmak için zaman ya da uzmanlıktan yoksun hissettiklerini gösterdiğini söyledi.

İlk 10’un dışında ise ZhenFund, Naval Ravikant, GV ve Foundation Capital, yavaş yavaş daha fazla kripto para projesine yatırım yapan diğer büyük isimler.

Daha geleneksel VC şirketlerinden gelen bu artış, Blockchain’in potansiyeline olan inanca işaret ediyor. VC şirketleri, istikrarlı getiri sağlayan farklı bir portföy ile riski dağıtma eğilimindeler. Veriler, Blockchain ve kripto para projelerinin ya daha az riskli olduklarını ya da yapılacak önemli kazanımların olduğunu gösteriyor.

Nitekim geride bıraktığımız 5 yıl içinde yüzde 10,000’den fazla getiri elde ettiğini bildiren uzman bir Blockchain yatırım şirketi olan Pantera Capital listenin 4. sırasında yer alıyor.

Stöhr ayrıca, yatırımcıların portföylerine risk eklemek için bazen yeni teknolojilere yöneldiklerini de sözlerine ekledi.

Bununla birlikte Digital Currency Group (DCG) ve Blockchain Capital (BC) kripto para alanındaki en aktif yatırımcılar. DCG’nin 97 yatırımının tamamı Blockchain tabanlı işletmelerde bulunurken, BC’nin 59 yatırımından yalnızca biri Blockchain’le ilgili değil.

Crypto Finance Conference, istatistikleri derlemek için Crunchbase verilerini kullandı ve onları portföylerindeki kripto para veya Blockchain yatırımlarının sayısına göre sıraladı. Maalesef, veriler arasında eksik olan bir şey ise, her bir yatırımın değeri.

→ DOLARIN ATEŞİ, TÜRKİYE’DE BİTCOİN’İ UCUZLATTI

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl