Bitcoin ve kripto para borsalarına İngiltere’de vergi sürprizi

İngiltere’de vergi kurumu HMRC, kripto paraların dijital hizmet vergisinden muaf olmadığını ve emtia ya da para olarak nitelendirilmediğini açıkladı.

Bilindiği üzere, pek çok ülke dijital hizmet vergisine ilişkin düzenlemeler yaptı. Bunlar arasında İngiltere de bulunuyor. Avrupa ülkesinde Nisan 2020’den beri yürürlükte olan uygulama kapsamında yüzde 2 oranında vergi alınıyor. Küresel olarak geliri 500 milyon sterlinin üzerinde olan ve İngiltere’de ise 25 milyon sterlinin üzerinde satış yapan arama motorları, sosyal medya servisleri ve çevrim içi pazar yerleri bu vergiyi ödemek durumunda.

HMRC’nin son adımı, ülkede faaliyet gösteren kripto para borsalarında kafa karışıklığı ve endişe yarattı. Telegraph‘ın haberine göre kurum, bu şirketlere gönderdiği bildirimde finansal hizmet sağlayan şirketlere verilen muafiyetten yararlanamayacaklarını, dolayısıyla dijital hizmet vergisine tabi olduklarını ifade etti.

Vergiden etkilenebilecek şirketlerden biri de dünyanın en büyük kripto para borsalarından Coinbase. Coinbase, İngiltere ayağında geçen sene 21 milyon euronun üzerinde satış geliri açıkladı. Bununla birlikte şirketin küresel gelirleri 2021’de dörde katlandı ve muhtemelen İngiltere’de de 25 milyon sterlin eşiğini geçecek.

Öte yandan sektörü temsil eden meslek örgütü CryptoUK ise kripto paraları diğer finansal varlıklardan farklı şekilde ele almanın adil olmadığını savunuyor ve bu konuda HMRC ile bakanlıkta lobi yapıyor.

İngiltere’nin finasal piyasaları denetleyen ve düzenleyen organı FCA’in getirdiği, şartları ağır lisans uygulamasından sonra bu son adım kripto para borsaları için yeni bir darbe olarak nitelendiriliyor. Ayrıca kripto para işlemi yapanlar için de daha yüksek işlem ücretlerini beraberinde getireceği kaydediliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl