Kripto paralarda bu hafta takip edilecek 6 gelişme

Bitcoin Pazartesi sabahına yükseliş hareketiyle başlarken, bu hafta ise tim kripto para piyasalarını yakından ilgilendiren gelişmeler olacak. ABD Kongresi ve Temsilciler Meclisi'nde kripto paralar ve fidye yazılım bağlantısı konusunda komisyon toplantıları yapılmasının yanında Cuma günü ise tüketici fiyat enflasyonu açıklanacak.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 15 Haziran günü açıklayacağı faiz kararına yaklaştığımız bu hafta da kripto paraları yakından ilgilendiren birçok gelişme olacak. Nispeten sessiz ilerleyen geçen haftanın ardından, bu hafta ise hem ABD’de hem de Avrupa Birliği bölgesinde çok önemli gelişmeler yaşanacak.

ABD’de kripto odaklı komisyon toplantıları…

Hem ABD Senatosu hem de Temsilciler Meclisi’nde kripto para odaklı iki önemli toplantı gerçekleştirilecek. Bu toplantılardan ilki, Sali günü TSİ 17’de “Kripto paraların fidye yazılım saldırıları ödemelerindeki etkisi” başlığıyla Senato’da yapılacak. İkinci toplantı ise Temsilciler Meclisi bünyesinde olacak. Perşembe günü TSİ 16’da gerçekleştirilecek olan toplantının başlığı ise “Terörizm ve kripto paralar” olacak.

Salı günü ABD’nin dev finans kuruluşu Bloomberg’in de Teknoloji Zirvesi başlayacak. Konferansa Binance’in ABD kolunun CEO’su, PayPal CTO’su da katılacak ve bu kişiler TSİ 00.55’te düzenlenecek olan kripto para konulu panelde konuşacaklar.

Gensler ve Coinbase bir araya geliyor!

Çarşamba günü ise ABD’nin önemli yatırım bankalarından biri olan Piper Sandler’ın düzenleyeceği, ve özel davetiye usulü ile konuk kabul edilecek olan bir konferans düzenlenecek. Coinbase, Robinhood gibi şirketlerin yöneticilerinin katılacağı toplantıda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler da bulunacak. Coinbase CEO’su Brian Armstrong’un bir dönem çok sert şekilde eeleştirdiği Gensler ve Coinbase yöneticileri bu konferans vasıtasıyla bir araya gelmiş olacaklar. Armstrong’un toplantıya katılıp katılmayacağı ise bilinmiyor.

AB Merkez Bankası faiz kararı açıklanacak

Perşembe günü ise genelde hisse senetleri ve kripto para piyasalarına çok büyük etkisi olmasa da, AB Merkez Bankası (ECB) faiz kararını açıklayacak. Kurumun faizlerde herhangi bir değişikliğe gitmemesi ve Temmuz ayı için de 25 baz puanlık bir yükseliş mesajı vermesi beklentiler dahilinde… ECB’nin gün içindeki toplantısı ise TSİ 15.30’da yapılacak.

Consensus 2022 başlıyor: Önemli isimler konuşacak

Perşembe günü ise birçok ünlünün katılacağı Consensus 2022 Konferansı başlayacak. ilk gün TSİ 17’de Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) başkanı Rostin Benham konuşacak. TSİ 24’te ise Fidelity CEO’sunun konuşması var. Konferans Cuma ve Cumartesi günleri de devam edecek. Cuma günü ise kripto para ve finans dünyasının yakından tanıdığı birçok isim konuşma yapacak:

  • ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo: (TSİ) 17:45
  • Kimball Musk: 18:45
  • PayPal CEO’su Daniel Schulman: 20.30
  • Mike Novogratz: 21.00
  • Kripto para destekçileri ABD’li senatörler Lummis, Gillibrand, McHenry ve Toomey: 21.40

Edward Snowden ve CZ geliyor

Konferansta Cumartesi günü de iki önemli konuşmacı yer alacak

CIA belgelerini sızdırmasıyla ve dünyaya açıklamasıyla bilinen ve şu anda Rusya’da yaşayan Edward Snowden da konferansta bir konuşma yapacak ancak Snowden çevrim içi bağlantıyla fikirlerini paylaşacak. TSİ 17’deki bu konuşmanın ardından saat 20’de de Binance CEO’su Changpeng Zhao, konferansa katılım sağlayacak.

Enflasyon verileri açıklanacak

Cuma günü haftanın son çalışma günü olmasının yanı sıra belki de en önemli günü olacak. ABD’de yıllık ve aylık enflasyon verileri güncellenecek. Resmi açıklama TSİ 15.30’da yapılacak. Burada açıklanacak rakamlar, FED’in bir hafta sonraki faiz kararında da büyük etki sahibi olacak. Yıllık genel enflasyon için %8.3, çekirdek enflasyon için ise %5.9’luk oran bekleniyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl